Przedszkole nr 1 w Nowej Dębie

 

Nawigacja

 • SPOTKANIE Z ARTYSTĄ PLASTYKIEM
  26.11.2015

  SPOTKANIE Z ARTYSTĄ PLASTYKIEM

   Dzieci z grupy III i IV w dniu 26.11.2015r. uczestniczyły w spotkaniu z artysta plastykiem Panem Sławomirem Gurdakiem. Pan Sławomir  Bardzo chętnie podzielił się z nami swoją pasją. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda warsztat pracy malarza. Dzieci miały okazję podziwiać przepiękną wystawę. Spotkanie z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych dzieci. Dziękujemy serdecznie panu Sławomirowi  za przeprowadzenie tak ciekawego  spotkania dla naszych podopiecznych.

 • Klub Płetwonurków LOK TCN OCTOPUS
  25.11.2015

   Członkowie Klubu Płetwonurków LOK TCN OCTOPUS  w naszym przedszkolu

  Poznając pasje naszych rodziców w dniu 24.11.2015 r. nasze przedszkole odwiedzili rodzice Nataniela.Zaprezentowali dzieciom z grupy III i IV strój nurka i akcesoria niezbędne do nurkowania, opowiedzieli o swoich podwodnnnych przygodach. Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie i czas poświecony naszym przedszkolakom. 

   

 • 25 Listopada- Światowy Dzień Pluszowego Misia
  25.11.2015

  „Czy to jutro czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”

   

   

  25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiony został w 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej popularnej na całym świecie maskotki.

  Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.

  Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. 

  My również, jak co roku, tak i w tym bardzo hucznie i integracyjnie bawiliśmy się przy misiowych piosenkach. Były wspólne konkursy, zabawy i tańce. Nie zabrakło również przypomnienia historii Pluszowego Misia. Wszyscy świetnie się bawili. Na zakończenia poszczególne grupy wysłuchały bajek czytanych przez panią Krysię z Publicznej Biblioteki dla dzieci.

  Pani Krysi, bardzo dziękujemy za poświecony czas i współpracę. 

                                                                                                                                 

                                                                                                                               Agnieszka Pogoda

   

   

  Zajęcia otwarte

   

   

   

   

   

   

  Zajęcia otwarte są jedną z form kontaktu nauczyciela z rodzicami, dają bowiem rodzicom niepowtarzalną okazję zobaczenia, jak dziecko odnajduje się w grupie przedszkolnej – jakie ma relacje z rówieśnikami i nauczycielem, czy potrafi skupić się podczas zajęć, czy zapamiętuje i wykonuje polecenia oraz jak prezentuje się poziom jego umiejętności na tle umiejętności innych dzieci.

  Udział środowiska rodzinnego w życiu dziecka mobilizuje je do zwiększenia swojej aktywności oraz daje mu poczucie iż jego „sprawy” są ważne również dla rodziców, czuje się kochane. 

  Podczas zajęć otwartych Rodzice  mają możliwość dostrzeżenia mocnych i słabych stron dzieci, co pozwala im na podejmowanie (przy współpracy z nauczycielami) działań ukierunkowanych na rozwijanie dostrzeżonych talentów oraz niwelowanie niedoborów. Takie oddziaływania wychowawcze procentują niwelowaniem problemów edukacyjnych oraz rozwijaniem zdolności dziecka i osiąganiem sukcesów, zarówno w edukacji przedszkolnej jak i szkolnej.

  W naszym przedszkolu staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom dzieci i rodziców organizując, podczas nadarzających się okazji, zajęcia otwarte.

  W dniu 19 listopada, w grupie III zostało przeprowadzone zajęcie otwarte pt. „Mów poprawnie - tak jest dobrze, tak jest ładnie” - podczas którego Rodzice obserwowali różnorodne ćwiczenia wspomagające rozwój mowy dzieci.
  W zajęciu wykorzystane zostały zabawy słowne rozwijające płynność mówienia i wzbogacające słownictwo - „Sylabki”- dzielenie wyrazów na sylaby, „Układamy rymy, zdania” - układanie rymowanek i zdań z wykorzystaniem zadanych wyrazów, zabawy rozwijające twórcze myślenie, zagadki słowne i słuchowe, zabawy w różnicowanie głosek opozycyjnych (np. „f” czy „w” – wykorzystując plansze  z obrazkami, które miały w nazwie głoski „w” lub „f”), zabawę ruchową „Zbieramy kółeczka - dzieci  słuchały jaki wyraz mówi nauczycielka, czy w wyrazie będzie głoska „f” czy „w” oraz ćwiczenia usprawniające artykulatory. Dzieci opracowywały również, wykorzystując metodę MDS, graficznie wzór litery „f” z wykorzystaniem piosenki „Foczki”.

  Dzieci podczas zajęcia doskonaliły percepcję wzrokową, słuchową
  oraz koordynację wzrokowo – ruchową, kreatywne myślenie, koncentrację uwagi, usprawniały funkcję językowe w zakresie budowy zdania i rozwijały słuch fonemowy - funkcji niezbędnych do osiągania sukcesów w przyszłej nauce szkolnej.

  Katarzyna Jajuga

 • ROZTAŃCZONE PRZEDSZKOLAKI
  19.11.2015

  ROZTAŃCZONE PRZEDSZKOLAKI 

  Już po raz czwarty 19.11.2015 r. na scenie Samorządowego Ośrodka Kultury odbył się przegląd przedszkolnych form tanecznych ROZTAŃCZONE PRZEDSZKOLAKI. W przeglądzie wzięło udział cztery nowodębskie przedszkola. Nasze przedszkole reprezentowała grupa III i IV.

   Gratulujemy udanego występu.

 • 16.11.2015

  CO W GRUPIE PIERWSZEJ ?        

  Maluszki uczą się zachowań ułatwiających życie w grupie rówieśniczej poprzez naukę zgodnej zabawy, przestrzegania reguł, szanowania wytworów pracy swoich kolegów i koleżanek. Kształtują nawyk odkładania zabawek na wyznaczone, stałe miejsce. Uczą się i utrwalają codziennych nawyków higienicznych oraz samoobsługi. Dużą uwagę kładziemy na przestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa. Kształcenie tych umiejętności wymaga systemaczyności, ciągłego utrwalania, powtórzeń a przede wszystkim konsekwencji również w środowisku rodzinnym. Rozwijamy umiejętności budowania wypowiedzi zrozumiałej dla otoczenia, uważnego słuchania i wykonywania poleceń. Chodzimy na spacery aby dotlenić organizm, nauczyć się chodzenia w parach, obserwować otoczenie przyrodnicze. Maluszki korzystają z różnego rodzaju zajęć dydaktycznych podczas których rozwijają mowę, wzbogacają słownik, ćwiczą pamięć, logiczne myślenie, spostrzegawczość, koordynację wzrokowo - ruchową, orientację w schemacie własnego ciała, sprawność ruchową, manualną i inne. Cieszymy się z małych sukcesów osiąganych przez dzieciaki.

   

  NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

  W dniu 10 listopada 2015 roku  dzieci z grupy IV  z okazji Narodowego Święta Niepodległości  przybliżyły swoim młodszym kolegom i koleżankom ważne fakty z historii Polski. Celem akademii, przygotowanej pod czujnym okiem pani Anny Chorab i Barbary Fornal było wykształcenie postawy szacunku do historii naszego kraju i do symboli narodowych. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest dla nas, Polaków godło, flaga narodowa, pamięć o historii. Tematy historyczne i narodowe nie jest łatwo przekazać takim maluchom, ale w naszym przedszkolu takich tematów nie unikamy.  Ważne, żeby wszystko przedstawić  w przystępny i atrakcyjny dla maluchów sposób. Pamiętając o zachowaniu należytej postawy, uczestnicy akademii wspólnie   odśpiewali Hymn Polski . Atmosfera podczas uroczystości była bardzo podniosła i niezwykle wzruszająca. Warto docenić wysiłek naszych kochanych przedszkolaków. Starszaki  przedstawiły trudne treści historyczne w sposób bardzo prosty i przystępny dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Ale przede wszystkim przypomniały, jak wielkim darem jest życie w wolnej ojczyźnie. Niektórym dorosłym zakręciła się łza w oku na widok małych patriotów. Na zakończenie  pani dyrektor  Jolanta Orłowska bardzo podziękowała dzieciom i wychowawczyniom  za przygotowanie pięknej uroczystości.

 • Warsztaty dla rodziców i dzieci w grupie II
  05.11.2015

   

  Warsztaty dla rodziców i dzieci w grupie II

   Dzięki zaangażowaniu i inicjatywie, Pani Agnieszki Surowiec, doświadczonego animatora kultury. Udało się zorganizować w grupie II warsztaty dla rodziców i dzieci pod hasłem „Kręćmy Balony”. Rodzice nie zawiedli i licznie zgromadzili się na warsztatach. Na początku spotkania, wspólne zabawy poprowadziła wychowawczyni grupy, następnie spotkanie poprowadziła Pani Agnieszka S. Zaprezentowała ona rodzicom i dzieciom techniki wykonania z balonów węży, piesków, czy ślimaków.  Wszyscy się świetnie bawili, rodzice mieli kolejną okazję, aby się integrować i lepiej poznać, a także mile spędzić czas ze swoimi dziećmi. Każdy wyszedł ze spotkania z wykonanymi przez siebie zwierzakami. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie, a Pani Agnieszce Surowiec za poprowadzenie  tych ciekawych warsztatów. 

   

   

  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

  Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni.

    Dlatego 4 listopada postanowiliśmy przyłączyć  się do obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Było bardzo bajkowo  w naszym przedszkolu. Dzieci z gr. V przygotowały przedstawienie „Czerwony Kapturek‘’, z którym wystąpiły  przed publicznością przedszkolną. W bajkowej scenerii lasu i domku babci, dzieci wcieliły się w różne role, które pięknie zagrały. Zgromadzone przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały bajkę graną przez swoich kolegów i koleżanki.

     Nie zabrakło również zabaw, konkursów i zagadek związanych z bajkami i baśniami, które były przeprowadzone po obiadku w grupach III, IV i V wspólnie na sali gimnastycznej. Ten dzień sprawił dzieciom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki i warto po nie często sięgać i powracać do nich. Dzieci również sprawiły radość swoim rodzicom zapraszając ich na przedstawienie w porze popołudniowej, zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie. Rodzice bili gromkie brawa dla swoich pociech.

 • ZADUSZKI - DZIEŃ POŚWIĘCONY PAMIĘCI ZMARŁYCH
  02.11.2015

  ZADUSZKI - DZIEŃ POŚWIĘCONY PAMIĘCI ZMARŁYCH

  W dniu 2 listopada grupa III i IV z naszego przedszkola kultywując polską tradycję odwiedziła  cmentarz. Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata, polscy katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych. Poddając się szaleńczemu tempu życia, nie mamy czasu na wspominanie. Warto więc wybrać się na spacer na cmentarz i odwiedzić groby bliskich. Nawet, jeśli nie jesteśmy sentymentalni, to widok morza zniczy płonących na pogrążonym w mroku cmentarzu robi ogromne wrażenie.

 • HALLOWEEN w grupie II
  30.10.2015

   

   

   

  HALLOWEEN w grupie II

  To święto, potraktowaliśmy wszyscy z lekkim przymrużeniem oka. Cele zabawy była integracja grupy, mile spędzony czas, oraz zabawy i konkursy których na co dzień, nie wypada organizować. Podczas konkursów świetnie się bawiły, niektórzy pokonywali swój strach przed maskami i strojami swoich kolegów. Dzieci degustowały "robaki", dotykały "paskudztwa", na koniec skosztowały jak smakuje "paluch wieźmy". Do zabawy dołączyła również Pani dyrektor. Wszystkim rodzicom, dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie tak pięknych i pomysłowych strojów.

   

  „Dzisiejszy dzień jest jak niedziela bo świętujemy Dzień Nauczyciela”

  „W czas złotej jesieni
  To święto przypada,
  Gdy wśród drzew podcieni
  Grad kasztanów spada.”

   

  14 października w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu nauczyciele w całej Polsce obchodzili swoje święto. Część artystyczną dla całego personelu przedszkola oraz zaproszonych gości przygotowała  grupa III pod opieką pani Edyty Furtak i Katarzyny Jajugi. Dzieci z wielkim zaangażowaniem prezentowały przygotowany program. Pięknie zaśpiewały piosenki o nauczycielach, deklamowały wzruszające wierszyki, zaprezentowały piękne tańce. Na koniec wszyscy pracownicy otrzymali od dzieci własnoręcznie wykonane prezenty. Następnie pani dyrektor Jolanta Orłowska podziękowała małym artystom za występ i przekazała nagrody dyrektora nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

   

  Pragniemy podziękować Wszystkim Rodzicom

  za piękne kwiaty, życzenia i słodkości!

   

  Zapraszamy do galerii zdjęć.

 • DZIEŃ JABŁUSZKA
  09.10.2015

  DZIEŃ JABŁUSZKA

  ,,Wpadło jabłko do przedszkola, powiedziało hola, hola.

   Dzisiaj Dzień Jabłuszka mamy, do zabawy zapraszamy".

   „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie” – pod takim hasłem w dniu 09.10.2015 r. grupa III i IV obchodziła  Święto Jabłka. Tego dnia w naszym przedszkolu nikt się nie nudził. Odbyło  się  wiele wspólnych  zabawy oraz konkursów. Na koniec zjedliśmy własnoręcznie przygotowane szaszłyki  jabłkowe. Nadrzędnym celem jaki nam przyświecał było zachęcenie dzieci do zjadania owoców oraz kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Takie świętowanie z jabłkiem będzie nam przypominać o tym, jakie ono jest ważne dla naszego rozwoju i zdrowia.

 • Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
  01.10.2015

   MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH- uczymy szacunku, tolerancji i współpracy

  Międzynarodowy Dzień Osób Starszych- święto obchodzone corocznie 1 października, ustanowione 14 grudnia 1990r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Do najważniejszych problemów osób starszych można zaliczyć: samotność, chorobę, inwalidztwo, życie w ubóstwie, poczucie nieprzydatności. Chcąc uszanować ustanowione święto, grupa starszaków z naszego przedszkola odwiedziła podopiecznych Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Nowej Dębie, aby umilić im czas swoim występem i złożyć życzenia.  Zorganizowanie występu dla nich, czy wręcz nawiązanie aktywnej współpracy może zaowocować obopólną korzyścią – a dzieciom pomóc w „oswojeniu” nierzadko „ukrywanego” przed nimi tematu starości i problemów z nim związanych. W imieniu seniorów za zorganizowane spotkanie podziękowała pani Barbara Moskalewicz.

 • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
  22.09.2015

  OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przypadający 20 września nasze  przedszkolaki obchodziły 22 września 2015 roku. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Obchody tego święta organizowane były w naszym przedszkolu po raz pierwszy. Od rana wszyscy pracownicy dbali o to, aby na ustach przedszkolaków widać było uśmiech. Panie poprowadziły zabawy integracyjne, zawody sportowe, sprawnościowe w których uczestniczyła cała społeczność przedszkolna. Zapewniamy, że Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka na stałe zapisze się w naszym kalendarzu uroczystości.

 • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2015
  18.09.2015

  SPRZATANIE ŚWIATA 2015

  Dnia 18.09.2015r. dzieci z naszego przedszkola po raz kolejny przyłączyły się pod opieką swoich nauczycieli do „Akcja Sprzątania Świata 2015”. Akcja ma na celu podniesienie wśród naszych wychowanków świadomości ekologicznej i zwiększenia zaangażowania w sprawy ochrony naturalnego środowiska. Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia, takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody.

 • SPOTKANIE Z POLICJANTEM
  16.09.2015

  SPOTKANIE Z POLICJANTEM

  Dnia 16.09.2015r. do naszego przedszkola przybył tato Maćka, który jest policjantem. Podczas spotkania dzieci  dowiedziały  się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. gdy zaczepia dziecko osoba dorosła, kiedy zauważy się pożar, itp. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjanta. Uwieńczeniem spotkania była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu. Każde dziecko miało okazję usiąść na chwilę za kierownicą, lub w tylnej części radiowozu. Ponadto dzieci mogły włączyć i posłuchać sygnałów policyjnej syreny. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego, bezpiecznej zabawy nasi podopieczni wręczyli policjantowi pamiątkową laurkę.

 • ŻEGNAJ PRZEDSZKOLE
  25.06.2015

  ŻEGNAJ PRZEDSZKOLE

  Nasi najstarsi wychowankowie, uroczyście pożegnali  przedszkole. Zaprezentowany przez nich program artystyczny wycisnął łezkę z niejednego oka....Na pożegnanie nie tylko dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Wyróżniono również rodziców, którzy wspierali nasze inicjatywy, pomagali w realizacji zadań organizacyjnych i wychowawczych naszego przedszkola.

   

 • Spotkanie z Mistrzem Polski.
  19.06.2015

  SPOTKANIE Z MISTRZEM POLSKI

  W dniu 19.06.2015r. nasze przedszkole gościło sportowca Dariusza Żaka. Pan Dariusz jest lekkoatletą specjalizującym się w biegach górskich. W swojej karierze reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach świata w biegach górskich. Grupa III  i IV  miała  możliwość uczestniczyć w zajęciach sportowych prowadzonych przez naszego gościa.

   Plusy wysokiej aktywności ruchowej

  Aktywne ruchowo dzieci odznaczają się dobrym stanem zdrowia, gdyż ono w znacznym stopniu zależy od ruchu. Słaba koordynacja ruchowa (motoryczna) jest przyczyną braku motywacji i unikania ćwiczeń. Zajęcia sportowe wpływają na większą odpornością psychiczną i fizyczną. Odbywa się to poprzez możliwość wyładowywania nadmiaru energii, rozładowywania emocji i uwolnienia napięć podczas ćwiczeń i zabaw ruchowych. Dzieci nabierają również pewnością siebie i zadowolenie. Dzieci sprawne ruchowo odczuwają przyjemność z uczestniczenia w zabawach i ćwiczeniach gdyż mają świadomość, ile już potrafią. Są też dumne ze swojej samodzielności oraz zaradności. W efekcie przekłada się to na lepsze umiejętności społeczne, dzieci łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami, potrafią współpracować i współdziałać w zespole, są akceptowane społecznie i często stają się przywódcami w grupie.

 • LEKCJA EDUKACYJNA W BUDZIE STALOWSKIEJ
  18.06.2015

  LEKCJA EDUKACYJNA W BUDZIE STALOWSKIEJ

  W dniu 18.06.2015r. grupa 6-latków pojechała na wycieczkę do Budy Stalowskiej. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy od pana leśniczego, który oprowadzał ich  po lesie i opowiadał o jego mieszkańcach. Po wędrówce dzieci spędziły miło czas przy ognisku . Na zakończenie pobytu, pan Remigiusz  przeprowadził konkurs wiedzy o lesie. Dzieci miały okazję sprawdzić wiedzę zdobytą podczas spotkania. Trafnie odpowiadały na zadawane pytania i zagadki.

 • 17.06.2015

  MAŁY OMNIBUS 2015  

   W dniu 16.06.2015r. w naszym Przedszkolu odbyła się druga  edycja konkursu wiedzy MAŁY OMNIBUS, który poprowadziły nauczycielki :Beata Urbaniak i Barbara Fornal. Wzięły w nim udział dzieci  z  trzech nowodębskich przedszkoli , które wykazały się ogromną wiedzą z różnych dziedzin .
  W tym roku tytuł małego omnibusa zdobyły dzieci z wszystkich przedszkoli.

   Gratulujemy wszystkim!

  "JESTEŚMY PRZYJACIÓŁMI PRZYRODY"      

  W dniu 9.06.2015r. w Przedszkolu Nr 4 w Nowej Dębie odbył się konkurs przyrodniczo - ekologiczny. Celem konkursu było; szerzenie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej w środowisku lokalnym, współpraca z innymi placówkami przedszkolnymi, wykorzystanie wiedzy dzieci podczas zadań, konkurencji, gier zręcznościowych, zgodna rywalizacja i radość ze wspólnej zabawy. W konkursie wzięły udział dzieci z trzech przedszkoli, które wykazały, że posiadają wiele wiadomości z tej tematyki. Dzieci uczestniczyły w zdrowej rywalizacji, otoczone miłą i serdeczną atmosferą. Wszystkie przedszkolaki  wróciły do swoich placówek jako zwycięscy obdarowane wieloma nagrodami i dyplomami.

        Życzymy dalszych sukcesów !

   

 • 60 lat Przedszkola nr 1  w Nowej Dębię

  „Czegośmy się dobrze nie nauczyli

  w najwcześniejszych dziecięcych latach,

  tego równie dobrze nie nauczymy się nigdy”

  S. Szuman

   

    Są to bardzo znaczące słowa, bo właśnie w wieku przedszkolnym każde dziecko kształtuje swoją osobowość i zdobywa pierwsze umiejętności. To w przedszkolu uczy się samodzielności, nawiązywania pierwszych kontaktów społecznych, poznaje się normy i zasady postępowania. Wydawałoby się umiejętności bardzo banalne, ale jak ważne w dorosłym życiu.     Chcąc podkreślić rolę wychowania przedszkolnego i ocalić od zapomnienia pokolenie ludzi tworzących wizerunek przedszkola, zorganizowano jubileusz 60 – lecia Przedszkola Nr 1 w Nowej Dębie.

    Dzień 11 czerwca 2015 r. był więc dla  przedszkola dniem szczególnym. Na uroczystość przybyło  wielu  znamienitych  gości: byli przedstawiciele władz miasta,  dyrektorzy: przedszkola, szkół podstawowych i gimnazjów, dyrektorzy i prezesi zaprzyjaźnionych instytucji oświatowych i zakładów pracy. Nie  zabrakło również emerytowanych pracowników  przedszkola i absolwentów. Jubileusz rozpoczął się Mszą św., którą koncelebrowali: proboszcz parafii pw Podwyższenia Krzyża ks. Eugeniusz Nycz oraz pw. Matki Bożej Królowej Polski, ks. Mieczysław Wolanin. We Mszy św. uczestniczyły dzieci, rodzice, pracownicy przedszkola i zaproszeni goście. Po Mszy św. wszyscy zebrani goście przeszli ulicami miasta do Samorządowego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Na wstępie dyrektor przedszkola Pani Jolanta Orłowska serdecznie powitała dzieci i wszystkich uczestników spotkania oraz przedstawiła historię placówki. Później poszczególne grupy przedszkolne przedstawiły program artystyczny, w którym nie zabrakło tańców i piosenek. Mali artyści pięknie zaprezentowali się na scenie.

  Następnie ogłoszono wyniki przeprowadzonych konkursów jubileuszowych: konkursu plastycznego dla absolwentów przedszkola nt. „Wspomnienia z mojego przedszkola”. W kategorii wiekowej dzieci od I do III klasy I miejsce zdobyła Ola Działowska, II – Julia Trzaska, III – Karol Wąsik, w kategorii wiekowej dzieci kl IV-VI  I miejsce otrzymał Jakub Fornal, II miejsce – Marcin Staszczak, III miejsce – Dawid Siciarz. Zorganizowano także rodzinny konkurs literacki pt. „W Jedyneczce” dla rodziców i dzieci obecnie uczęszczających do placówki. Celem konkursu było zredagowanie utworu literackiego nawiązującego do czasu spędzonego w przedszkolu, wspólnych zabaw i zajęć z rówieśnikami, do wspomnień jakie pozostaną po latach wspólnie spędzonych w placówce. Autorzy tych utworów zaprezentowali je na scenie.  Pani dyrektor wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym rozdała nagrody. W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, którzy złożyli gratulacje za dotychczasowe osiągnięcia przedszkola oraz wyrazili uznanie i podziękowanie dla pracy nauczycieli i pozostałego personelu.

  Zwieńczeniem uroczystości były podziękowania dyrektora przedszkola wszystkim, którzy na przestrzeni tych lat wspierali działalność placówki. Na koniec wszyscy goście otrzymali pamiątkową statuetkę Przedszkola Nr 1 i jubileuszowy folder oraz zostali zaproszeni do obejrzenia w przedszkolu wystawy fotograficznej „60 lat minęło”

   

 • SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW 2015
  01.06.2015

  SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW 2015

  Cztery przedszkola wzięły  udział w Spartakiadzie Przedszkolaka, która w poniedziałkowe przedpołudnie
  1.06.2015r. odbyła się na hali sportowej  Zespołu Szkól nr 2. Drużyny nowodębskich  przedszkoli rywalizowały w wielu konkurencjach sprawnościowych . W hali sportowej dopingowali nas rodzice i zaproszeni goście. Każdy uczestnik Spartakiady otrzymał pamiątkowy medal, oraz  dyplom. 
  Zawody sportowe zorganizowało stowarzyszenie Lasowiacka Grupa Działania razem z MKS Stal Nowa Dęba.

 • Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Dębie
  28.05.2015

  Wycieczka do  Państwowej Straży Pożarnej
  w Nowej  Dębie

  Bezpieczeństwo nasze i innych jest niezmiernie ważne dlatego nasze przedszkolaki miały okazję zapoznać się z niezmiernie trudną pracą Straży Pożarnej. Dzięki życzliwości panów Strażaków dzieci  mogły oglądać samochody i sprzęt pożarniczy. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka. W trakcie spotkania strażacy przybliżyli dzieciom tajniki swojej pracy zawodowej, przekazali cenne informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku.  Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną. Najwięcej emocji wzbudziła chyba prezentacja  sprzętu gaśniczego oraz możliwość trzymania węża strażackiego. 

strona: