Przedszkole nr 1 w Nowej Dębie

 

Nawigacja

 • Akademia Zdrowego Przedszkolaka
  24.02.2015

  WIZYTA GRUPY II W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE DLA DZIECI

     19 lutego 2015r. dzieci z grupy II w ramach programu „Cała Polska czyta dzieciom”, udały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej.
  Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale  dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.
  Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni dla najmłodszych. Dowiedziały się, jak można stać się  czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania przez Panią Bibliotekarkę K. Gurdak .

  Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci przekazały pani bibliotekarce laurkę z podziękowaniem za oprowadzenie po świecie książki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i z obietnicą, że wróci do niej,  by móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

   

  Edyta Furtak – Buś

  Katarzyna Jajuga

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce „album fotograficzny”

   

  „Aktywny Rodzic”

  Łączna wartość nagród dla Przedszkoli to aż 15 000 PLN!!! Dla Aktywnych Rodziców również przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody. Rodzicu masz szansę wspomóc swoje Przedszkole w walce o nagrody i jednocześnie sam zdobyć nagrodę główną o wartości 2500 PLN – rodzinny wyjazd na weekend w SPA i voucher na zakupy w sklepie internetowym Akademii, który otwieramy już wkrótce.

  Rodzicu zarejestruj się w serwisie www.zdrowyprzedszkolak.pl i pomóż zebrać punkty dla Przedszkola Twojego dziecka. Dokończ zdanie konkursowe „Jestem Aktywnym Rodzicem, bo…” na specjalnej stronie www.konkurs.zdrowyprzedszkolak.pl. Wygraj atrakcyjne nagrody dla siebie i swojego przedszkola. Możesz zdobyć vouchery o wartości 1.000, 500 i 250 PLN na zakupy w internetowym sklepie Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Nagroda główna to (oprócz vouchera) atrakcyjny rodzinny wyjazd na weekend do ośrodka SPA. Łączna wartość nagród dla Rodziców to ponad 30.000 PLN!

  Biorąc udział w konkursie wspierasz jednocześnie Przedszkole, do którego uczęszcza Twoje dziecko. Przedszkola biorące udział w konkursie gromadzą Punkty Zdrowia, które zdobywają m.in. poprzez Twój udział w konkursie. Gdy Ty prześlesz nam swoją odpowiedź – Twoje Przedszkole otrzyma od nas dodatkowe punkty.

  Im więcej Rodziców dołączy do konkursu, tym więcej punktów zdobędzie Przedszkole. Łączna wartość nagród dla Przedszkoli to 15.000 PLN!!! Przedszkola będę walczyły również o vouchery o wartości 5.000, 3.000, 2.000 oraz 1.000 PLN. Vouchery będzie można zrealizować w internetowym sklepie Akademii Zdrowego Przedszkolaka, do którego zaprosimy Was już wkrótce.

  W naszym sklepie znajdziecie zweryfikowane przez nas produkty najwyższej jakości takie jak: ekologiczna żywność, zabawki oraz wszelkiego rodzaju pomoce naukowe. Zapraszamy do sklepu już wkrótce!

   

  Konkurs trwa od 19.02 do 29.05.2015

  ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE ZARÓWNO PRZEDSZKOLA, JAK I RODZICÓW.

  NIE CZEKAJ – ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ!

  NAGRODY CZEKAJĄ!

  Weź udział w Konkursie – jako Rodzic

 • Walentynki
  19.02.2015

  NASZE CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLE

   

  Akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom” jest realizowana przy współpracy Rodziców i Gości zapraszanych do wspólnego czytania.
  Przedszkole „Jedynaczka” także zaprasza chętnych Rodziców
  grupy II, oraz pozostałych członków rodziny (babcie, dziadkowie, ciocie, itd.) do wspólnego czytania (chętnych prosimy o zgłoszenie się do nauczycielek grupy. Dokładny termin spotkania będzie dostosowany do dyspozycyjności dorosłego.

        

  Zapraszamy

  Edyta Furtak – Buś

  Katarzyna Jajuga

   

  Walentynki       

  Walentynki to święto, w którym okazujemy sobie uczucia. Dzieci w przedszkolu okazują je przede wszystkim swoim kolegom, kolerzankom oraz paniom w grupach. Święto to w przedszkolu ma również na celu kultywowanie tradycji, nawiązywania kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw, czerpania radości, budowania atmosfery przyjaźni, rozwijania poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej. W naszym przedszkolu w dniu dzisiejszym tj. 19.02.2015r. została rozdana poczta walentynkowa oraz rozstrzygnięto konkurs na najładniejsze życzenia walentynkowe. Najbardziej liczyły się te z samodzielną inwencją twórczą. Do pomocy w rozdaniu poczty poproszono panią listonoszkę Elę z miejscowego Urzędu Pocztowego. Wszystkie dzieci zostały obdarowane walentynkami, a nawet po kilka walentynek. Było dużo emocji. Niektóre z nich były bardzo pomysłowe. Powołana komisja do wybrania najładniejszych i twórczych życzeń walentynkowych, przyznała miejsca:

  I miejcse - Amelia Maciąg

  II miejsce - Adaś Słowik

  III miejsce - Agnieszka Rzemień

  IV miejsce - Hubert Zugaj

  Wszyscy laureaci otrzymali nagrody w formie bajeczek do czytania. Święto zakończyło się zabawami przy muzyce.

  Wiersz nagrodzony I miejscem:

  Zuziu moja kochana

  myślę o Tobie od rana,

  bo bardzo bym chciała,

  żebyś szybko wyzdrowiała.

  Gdy Ciebie w przedszkolu nie ma

  wszystko w nudę się zmienia,

  a z Tobą każda zabawa

  to najważniejsza w życiu sprawa.

  Wciąż zadaję mamie pytanie,

  ile jeszcze potrwa na Ciebie czekanie?

  Więc wylecz szybko ospy krosteczki

  i wracaj do swej przyjaciółeczki.

                                                                                                                          Beata Urbaniak

  ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA NASZEGO FACEBOOKA:

  PRZEDSZKOLE JEDYNECZKA W NOWEJ DĘBIE

  ,,Z wizytą w bibliotece"

    Kontynuując akcję : ,,Cała polska czyta dzieciom" pięciolatki pod opieką pań wybrały się na wycieczkę do biblioteki dziecięcej mieszczącej się w SOK. Pani bibliotekarka Małgorzata Trela czytała dzieciom bajki, dzięki temu przedszkolaki poznały nowych bohaterów i chętnie rozmawiały na temat ich ciekawych przygód. Dowiedziały się również w jaki sposób powstaje książka. W wolnym czasie bawiły się w kącikach zainteresowań. Dzieci bardzo miło wspominały tą wycieczkę dzieląc się swoimi wrażeniami.

  Anna Chorab

  Bal karnawałowy

  Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszym przedszkolu. W dniu balu już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Przedszkolaki świetnie się bawiły, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańców. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

 • Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę
  29.01.2015

  "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę" 

  Jak co roku przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w akcji "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę". Dzieci z dużym zaangażowaniem wspierane przez swoich rodziców przynosiły do przedszkola karmę dla piesków, koce kołdry, legowiska. Wszystkie te rzeczy zostały zebrane z poszczególnych grup i przekazane Straży Miejskiej, która je zawiozła do przytuliska. Akcje takie pomagają rozwijać u dzieci troskę o zwierzęta, wrażliwość na krzywdę, opiekuńczość. Wszyscy mamy poczucie spełnienia dobrego uczynku.

       Organizator: Beata Urbaniak

   

   

   

  SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

   

  28 stycznia nasze przedszkole odwiedził, leśniczy pan Remigiusz Adamczyk. Spotkanie z dziećmi zaczął od grup najmłodszych     3 i 4 latków, a następnie spotkał się z 5 i 6 latkami. Pan Remigiusz, opowiedział dzieciom o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy np. jakie zwierze żyjące w lesie jest najcięższe, jakie jest najbardziej niebezpieczne dla człowieka, a które wyrządza w lesie najwięcej szkód. Opowiadał o życiu ptaków, oraz o porożach jeleni i sarn, które dzieci mogły zobaczyć i dotknąc. Nasi wychowankowie z zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa pana leśniczego, na zakończenie musieli odpowiedzieć na kilka pytań. W nagrodę za poprawne odpowiedzi, otrzymali odblaski i wręczyli naszemu gościowi laurkę z podziękowaniem za poświęcony czas i nauką. 

   

  ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

  "Kochana Babciu i Dziadku

  Żyjcie w zdrowiu nam sto lat,

  cieszcie się wnukami

  i kochajcie świat"

  26 stycznia 2015 r. pieciolatki z Przedszkola Nr1 w Nowej Dębie odwiedziły pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej. Przedszkolaki wspólnie z osobami starszymi obchodziły "Święto Babci i Dziadka." Zaprezentowały swój program artystyczny, na który złożyły się wiersze piosenki i tańce. Mali aktorzy ukazali rolę Babci i Dziadka w bajce oraz w życiu codziennym. Z radością złożyły najserdeczniejsze życzenia i wręczyły upominkowe serduszka. Miłą nagrodą za wykonanie były dla dzieci gromkie brawa, uściski oraz "słodki koszyczek".

  Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze wnosząc do wszystkich serc iskierke miłości i radości.

  Anna Chorab

   

   

  Dzień Babci i Dziadka 

  Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Uroczyste spotkania z okazji Święta Babci
  i Dziadka w naszym przedszkolu przebiegały w kilku etapach ,każda grupa przedszkolna zapraszała swoich dziadków i babcie w inny dzień. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w którym znalazły się wiersze ,  piosenki i tańce. Po złożeniu życzeń
  i wręczeniu własnoręcznie wykonanych upominków nadszedł czas na słodki poczęstunek przegotowany przez rodziców. Podczas spotkań panowała miła i serdeczna atmosfera. Dzieci sprawiły wiele radości i wzruszenia swoim Dziadkom. 

   

 • Zapraszamy na naszego Facebooka
  22.12.2014

   

  Zaproszenie!!!

   Zapraszamy na naszego Facebooka -

  Przedszkole Jedyneczka w Nowej Dębie.

   

   

  Przedszkolaki z wizytą w Domu Pomocy Społecznej

  W dniu 22 grudnia 2014 r. nasze przedszkolaki odwiedziły Dom Pomocy Społecznej, by umilić czas przed świętami ludziom chorym i starszym. Dzieci wspólnie z mieszkańcami śpiewali znane polskie kolędy oraz  zaprezentowały krótki program artystyczny. Wszyscy  mogli się przekonać, że okres świąteczny jest dla wszystkich okazją do refleksji nad przemijającym czasem, do wspomnień, wzruszeń, do czynienia dobra dla innych ludzi. To wspólne spotkanie, pozwoliło wszystkim wczuć się w atmosferę zbliżających się Świąt, pełną ciepła, radości i bliskości.

   

   

   

  Spotkanie świąteczne dzieci z personelem w Przedszkolu Nr 1 w Nowej Dębie 

   ,,  Białe Boże Narodzenie

    najpiękniejsze z świąt dziecięcych

    pozostaniesz nam wspomnieniem

    żywej baśni i czymś więcej..."

  W dniu 19.12.2014r odbyło się spotkanie świąteczne dzieci z personelem z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z grupy III pod przewodnictwem swoich nauczycielek: Anny Chorab i Haliny Mokrzyckiej- Cioch zaprezentowały przedstawienie : ,,Przy wigilijnym stole", przybliżając tym tradycje bożonarodzeniowe. Następnie zebrana społeczność przedszkolna wspólnie kolędowała. Kulminacyjnym punktem spotkania było składanie sobie życzeń i łamanie się opłatkiem. Panujący nastrój świąteczny wprowadził wszystkich w baśniowy czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

  Opracowała:  Anna Chorab

   

 • Świąteczne spotkania z rodzicami dzieci z grup III, IV i V
  17.12.2014

  Świąteczne spotkania z rodzicami dzieci z grup III,IV i V

  Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego kolędowania w przedszkolu - dlatego dzieci z  poszczgólnych  grup  zaprosiły swoich rodziców, aby wspólne radować się nadchodzącymi świętami.

 • Dzień Górnika
  04.12.2014

  Gościmy w przedszkolu Górnika

  "Hej Barbórko, mężna córko
  Skarbniku i Damo Biała
  Niech powróci święto w krasie

  Niech się cieszy Polska cała".

  Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika,  zaprosiliśmy dziadka jednego z naszych przedszkolaków - pana Andrzeja Jajuga. Górnik przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni, co było dla nich dużą atrakcją spotkania. Górnik wytłumaczył dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce i kto je nosi. Nasz gość opowiedział o ciężkiej pracy pod ziemią, znaczeniu tej pracy w naszym codziennym życiu, oraz o niebezpieczeństwie w pracy górnika. Oczywiście nasz gość pozwolił dzieciom przymierzyć górnicze czako, może w przyszłości ktoś z nich będzie go nosić naprawdę.

   Bardzo serdecznie chcieliśmy podziękować górnikowi za wizytę w naszym przedszkolu oraz czas poświęcony przedszkolakom.  

 • Wycieczka
  03.12.2014

  Wycieczka do Muzeum bombki choinkowej

  Atmosferę Świąt Bożego Narodzenia przedszkolaki mogły poczuć już 3 grudnia. W tym dniu bowiem wybrały się z nauczycielkami do  Wytwórnia Ozdób Choinkowych i Muzeum Bombki Choinkowej Janusza Bilińskiego. Po przekroczeniu progów Muzeum Bombki Choinkowej wszyscy zaniemówiliśmy z wrażenia, szczególnie dzieci były pod ogromnym wrażeniem, gdyż naszym oczom ukazała się hala przystrojona różnorodnymi światełkami, bombkami
  i ozdobami.
  Dzieci pod opieką przewodnika oglądały wystawy z choinkami z różnych epok
  i części świata, oraz podziwiały setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób. 
  Następnie mieliśmy możliwość obejrzeć cały proces wyrobu ozdób choinkowych, oraz pracownię ręcznego malowania. Największym jednak przeżyciem dla przedszkolaków była możliwość samodzielnego ozdabiania własnej bombki, którą zabrały ze sobą do domu. 

  Wspaniałą pamiątką z wycieczki były bombki z imieniem dla każdego przedszkolaka. 
  Po powrocie do przedszkola dzieci były zachwycone, tym co zobaczyły i już czekają na święta, aby mogły ubrać choinkę swoimi własnoręcznie ozdobionymi bombkami!

 • Konkurs plastyczny BAJKA MOIM PRZYJACIELEM
  02.12.2014

  WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM !

   Sukces jednostek i społeczeństw zależy od ich wiedzy. Kluczem do wiedzy wciąż jest czytanie. Wiele osób, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba lektury muszą powstać w dzieciństwie.

   Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą.  

   Współczesny świat jest dla dzieci często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, brak czasu dla dziecka, ignorowanie ich potrzeb psychicznych, nadmiar mediów elektronicznych powodują, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne i coraz gorzej zna język. Dziecko, które nie rozumie języka i ma mały zasób słów nie jest w stanie samo czytać, gdyż jest to dla niego za trudne i zbyt nudne, zwłaszcza w dobie atrakcyjnej i nie wymagającej wysiłku telewizji. Język jest przy tym narzędziem myślenia, również matematycznego. W ten sposób koło się zamyka - słabo czytające dzieci coraz mniej czytają i coraz gorzej się uczą.

  „BAJKA MOIM PRZYJACIELEM"

  Dnia 2.12.2014r. nastąpiło rozstrzygnięcie przedszkolnego konkursu plastycznego „BAJKA MOIM PRZYJACIELEM". Wszystkie prace, a było ich 62 spełniały kryteria zawarte w regulaminie konkursu. Koordynator konkursu ;Barbara Fornal powołała jury w składzie: Przewodnicząca –pani dyrektor Jolanta Orłowska, członkowie- nauczycielki pracujące w Przedszkolu nr 1: Anna Chorab, Katarzyna Jajuga, Teresa Orzakiewicz. Podczas pogadanki dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubionych bajek, próbowały wytłumaczyć co to znaczy, że bajka jest naszym przyjacielem.
     W czasie narad jury dzieci wysłuchały bajki pt. „Mała Syrenka” przeczytanej przez nauczycielkę Barbarę Fornal. Po naradzie Jury wyłoniły zwycięzców:

  I miejsce- Marcin B.

  II miejsce- Oliwia S.

  III miejsce- Aleksandra Rz.

  Wypróżnienia otrzymali:

  1. Max N.
  2.  Kornelia P.
  3.  Benjamin B.
  4. Natalia G.
  5. Anna F.

  Podczas ogłaszania wyników pani dyrektor Jolanta Orłowska omawiała wspólnie z dzieci zwycięskie i wyróżnione prace. Laureaci otrzymali dyplomy.

 • Konkurs Rodzinny
  28.11.2014

  PRZEDSZKOLE NR 1 W NOWEJ DĘBIE ZAPRASZA DO UDZIAŁU

  W  RODZINNYM KONKURSIE PLASTYCZNO-TECHNICZNYM

   ŚWIĄTECZNY ANIOŁEK

  Celem konkursu jest:

  · kultywowanie polskiej tradycji;
  · wspólna zabawa dzieci, rodziców;
  · pobudzanie twórczej inwencji w sferze działalności plastycznej, wyobraźni i fantazji;

  Regulamin konkursu:

  1. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i ich rodziców.
  2. Prace trójwymiarowe (przestrzenne) mogą być wykonane techniką dowolną - ważna jest pomysłowość.
  3. Każda praca powinna zawierać metryczkę z informacjami: imię i nazwisko autora, wiek dziecka.
  4. Prace konkursowe składamy do dnia 15.XII.2014 do nauczycielek poszczególnych grup. 
  5. Prace oceniać będą Rodzice naszych przedszkolaków.
  6. Dla laureatów przewidziane są nagrody i wyróżnienia.
  7. Zgłoszenie prac na konkurs jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na bezpłatną prezentację prac i danych autora, dla potrzeb konkursu.
    

   

  Informacje o konkursie: Barbara Fornal, Grupa IV 
  Liczymy na pomysłowość i kreatywność!

 • Pasowanie na Przedszkolaka
  27.11.2014

   

   

   

   

  "OD MALUCHA DO PRZEDSZKOLAKA"

   26 listopada w Przedszkolu nr 1 w Nowej Dębie, pod czujnym okiem zaproszonych rodziców oraz  dyrektora przedszkola Pani Jolanty Orłowskiej odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Do grona dzielnych i odważnych przedszkolaków dołączyło 23 maluchów. 

   Pod okiem wzruszonych rodziców i błyskających fleszy, maluchy zaprezentowały program artystyczny przygotowany przez wychowawczynie grupy, podczas którego, tańczyły, śpiewały i recytowały wiesze o tematyce jesiennej i  przedszkolnej. Trema była ogromna, nie zabrakło również  łez, lecz wszystkie dzieci dzielnie złożyli przyrzeczenie. Rodzice również przyrzekali iż, będą pamiętać że jego dziecko jest unikalnym darem, będą go słuchać, doceniać, patrzeć jak popełnia błędy, wspierać i przytulać oraz cieszyć się jego dzieciństwem. Po części artystycznej, oraz oficjalnym pasowaniu każdego maluch przez panią dyrektor  wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, który został przygotowany przez rodziców. 

   

                                                                                                                   Agnieszka Pogoda

   

   

   

 • Sprawozdanie z przeprowadzonego Światowego Dnia Pluszowego Misia Przedszkolu Nr 1 w roku szkolnym 2014/2015
  25.11.2014

  W dniu 25 listopada tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie dzieci  przyniosły do przedszkola swoich pluszowych przyjaciół – pojawiły się misie malutkie, średnie, duże i ogromne – razem z nimi dzieci wysłuchały historii powstania pluszowego misia.  Dzieci wykazywały  się rozmaitymi talentami: aktorskimi, recytatorskimi, muzycznymi czy tanecznymi. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” gościliśmy w przedszkolu panią Krystynę Gurdak  pracującą w bibliotece dziecięcej w SOK. Wysłuchały bajek której bohaterem był Kubuś Puchatek.

  Dzieci ochoczo odpowiadały na zadawane pytania i zagadki związane z Kubusiem Puchatkiem. Bezbłędnie umiały wymienić najbardziej popularne misie.

   Następnie dzieci wzięły udział w zabawach, konkursach, quizach, Na zakończenie wszystkie dzieci pozowały do zdjęć grupowych ze swoimi ulubieńcami - a na sali czekało na nich ulubione „Małe co nieco” od Misia. 

  Opracowała: Katarzyna Jajuga

 • Zajęcia otwarte z udziałem Rodziców prowadzone w oparciu o metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
  18.11.2014

  „Ćwiczysz ty, ćwiczę ja – to zabawa na 102!” 

  „Gimnastyka to zabawa. Ćwiczyć z nami, fajna sprawa” – to temat przewodni spotkania, które miało miejsce w jesienne listopadowe popołudnie. Do przedszkola  przybyli Rodzice dzieci z grupy IV, aby wspólnie ze swoimi dziećmi, wziąć udział w zajęciach otwartych poprowadzonych przez nauczycielkę Barbarę Fornal. Odbyły się one w sali gimnastycznej. Nasi Goście ze swoimi pociechami mogli sprawdzić swoją kondycję fizyczną przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Radosne uśmiechy na buziach wszystkich to gwarancja wspaniałej zabawy i przemiłej atmosfery. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali odznaki „Super Sportowca”. Zajęcia otwarte to kolejny dowód owocnej współpracy całej społeczności przedszkolnej. 

 • Zaproszenie na Pasowanie na Przedszkolaka
  14.11.2014

   

   

   

  ZAPROSZENIE

   

   

  My - trzylatki, małe dziatki,  do przedszkola już chodzimy, wspólnie razem się bawimy.
  Nie płaczemy, nie krzyczymy, tylko pięknie się uczymy:

  jak tu przedszkolakiem być i w przedszkolnej grupie żyć.
  Szybko już nadchodzi chwila miła, by z nas przedszkolaka uczyniła.
  Zapraszamy więc Rodziców na spotkanie - na Przedszkolne Pasowanie,

  a odbędzie się ono:  26 listopada  o godz. 15.30 na sali gimnastycznej.

   

                                                                                                                                Zapraszają dzieci i panie z gr. I

   

   

   

  Przedszkolaki z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie

  Z okazji Dnia Seniora, który odbył się 14 listopada  6 - latki z Przedszkola nr 1
  w Nowej Dębie odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Dzieci pod czujną opieką swoich pań :Beaty Urbaniak i Barbary Fornal, uświetniły uroczystość prezentując przygotowany specjalnie dla Seniorów program artystyczny.
   W programie znalazły się wiersze, piosenki i tańce. Maluchy przekazały wszystkim szanownym Seniorom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze, wniosło wiele radości i wzruszeń. Przedszkole  od wielu lat organizuje wspólne przedsięwzięcia z Domem Pomocy Społecznej, ponieważ uczą one dzieci szacunku do starszych osób i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

   

 • Kształtujemy postawę patriotyczną u dzieci

   

  Dzisiaj wielka jest rocznica –

  Jedenasty listopada!

  Tym, co zmarli za Ojczyznę

  hołd wdzięczności Polska składa.

  I my przedszkolaki o tym pamiętamy

  i dlatego dzisiaj, razem tu się spotykamy.

   

  11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę skłania do refleksji i radości wszystkich Polaków, także tych najmłodszych.

  Dnia 7  listopada w Przedszkolu Nr 1 w Nowej Dębie odbyła się uroczystość z okazji  tego święta.  Sześciolatki zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, pod kierunkiem nauczycielek: Beaty Urbaniak i Barbary Fornal. Okazuje się, że 11 Listopada to rocznica poważna i wielka, ale możliwa do uczczenia również przez przedszkolaków, czego sami byliśmy świadkami.

  Organizowanie takich lekcji historii dla najmłodszych  na pewno  przyniesie
   w przyszłości efekty w postaci prawidłowo ukształtowanej u dzieci postawy patriotycznej i poczucia silnej przynależności narodowej.

 • Podziękowanie
  20.11.2014

   

   

   

  Podziękowanie!!!

   

  Składamy gorące podziękowania paniom: Dorocie Kopeć,  Agnieszce Szula- Gałązka,

  Agnieszce Surowiec, Irenie Kotwa, Renacie Kosiorowskiej  oraz Katarzynie Pokora

  za upieczenie pysznych ciast i pomoc w organizacji uroczystości

  Pasowania na Przedszkolaka.

   

                                                                                                                                                                                                                                       Wychowawczynie grupy I

   

   

      

  Spotkanie przedszkolaków z Seniorami ZNP

  25 listopada 2014r. 5-latki z Przedszkola Nr 1 w Nowej Dębie spotkały się z emerytowanymi nauczycielami i pracownikami oświaty ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Samorządwym Ośrodku Kultury.

  Z okazji Dnia Seniora dzieci pod przewodnictwem nauczycielek: Anny Chorab i Haliny Mokrzyckiej- Cioch zaprezentowały program artystyczny. W wierszach, piosenkach i tańcach wyraziły szacunek i wdzięczność dla nauczycieli. Przedszkolaki swój występ zakończyły serdecznymi życzeniami płynącymi z ,,głębi serduszka". W tak miłej i serdecznej atmosferze u seniorów ZNP wzbudziło się niejedno wspomnienie, a ze wzruszenia zakręciła się radosna łezka w oku. 

   

   

  Roztańczone przedszkolaki III edycja przeglądu tańca

  W dniu 20.11.2014 pod czujnym okiem nauczycielek: Anny Chorab, Beaty Urbaniak, Barbary Fornal oraz Teresy Orzakiwicz dzieci z grup III, VI i V  prezentowały swoje talenty na scenie Samorządowego Ośrodka  Kultury podczas przeglądu „Roztańczone przedszkolaki”. Taneczne popisy maluchów oglądali rodzice, dziadkowie, wychowawcy, a także przedszkolaki z innych placówek. Wszystkie występy były nagradzane wielkimi brawami.

 • 30.10.2014

  „Pani Jesień szuka ………kapelusza”

   

  Pod takim hasłem 30 października 2014r. odbyło się  w Przedszkolu Nr 1 rozstrzygnięcie jesiennego konkursu plastycznego, skierowanego do dzieci przedszkolnych, ich rodziców, rodzeństwa.

  Jesień to niezwykła, wspaniała pora roku - czas kolorowych liści, rudych kasztanów, srebrnych nici babiego lata, czerwonych korali jarzębiny. Złoto, czerwień, purpura i brązy tworzą przecudne kompozycje w naturze.

  Celem konkursu było wykonanie kapelusza w formie przestrzennej z wykorzystaniem darów jesieni, utrwalenie znajomości charakterystycznych cech jesieni, rozwijanie wyobraźni plastycznej, inwencji twórczej, uwrażliwienie na piękno barw jesiennych, wzmacnianie więzi rodzinnych oraz integracja środowiska rodzinnego dziecka, środowiska lokalnego i przedszkola.

  Konkurs cieszył się niebywałą atrakcyjnością, czego dowodem była imponująca liczba złożonych prac – 33! Wszystkie były piękne, kolorowe, oryginalne, pomysłowo wykonane, a przede wszystkim  - JESIENNE. Trudne więc zadanie stanęło przed jury w składzie: dyrektor przedszkola Pani J. Orłowska, przedstawicielka Klubu Osiedlowego Pani A. Bernaszewska oraz Rodzic przedszkolaka Pani A. Godek. Spośród tylu pięknych kapeluszy wybrać ten naj….- nie było łatwe. Ale udało się! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne nagrody za zasłużone miejsca, wyróżnienia i udział w konkursie.

  Oto nagrodzeni:

  I miejsce – Kornelia P. gr. III

  II miejsce – Weronika K. gr. IV

  III miejsce – Karol W. gr. V

   

  Wyróżnienia

  Julia i Oliwia Serafin – gr. III

  Cyprian D. – gr. II

  Joanna W. – gr. I

  Szymon D. – gr. IV

  Damian T. – gr. IV

  Adriana M. – gr. II

   

  Nagrodzeni za udział w konkursie

  Tomasz P. – gr. I

  Olga N. – gr. II

  Antoni D. – gr. II

  Milena R. – gr. II

  Szymon Rz. – gr. II

  Łucja K. – gr. II

  Zofia Ć – gr. II

  Magdalena S. – gr. II

  Milena T. – gr. II

  Weronika S. – gr. III

  Lena B. – gr. III

  Kinga Sz.  – gr. III

  Szymon K. – gr. III

  Wiktor S. – gr. III

  Dawid J. – gr. IV

  Daria S. – gr. IV

  Julia T. – gr. IV

  Filip B. – gr. IV

  Wiktoria P. – gr. IV

  Natalia B.- gr. IV

  Natalia G. – gr. IV

  Maksymilian W. – gr. V

  Amelia G. – gr. V

  Natalia S. – gr. V

  Oliwia K. – gr. V

  Maksymilian D. K. – gr. V

   

  Wszystkim dzieciom i ich Rodzicom serdecznie dziękujemy i gratulujemy !

   

   

  Organizator  - nauczycielka Przedszkola

       Edyta Furtak – Buś

  Zdjęcia z konkursu znajdują się w galerii.

 • CO O ZDROWIU WIEDZĄ PRZEDSZKOLAKI
  31.10.2014

  Przedszkolaki z „jedynki” wiedzą jak dbać o zdrowie 

  Moje zdrowie mój skarb to hasło konkursu, który został przeprowadzony  w dniu 31 października przez nauczycielki: Beatę Urbaniak i Barbarę Fornal. Wzięły w nim udział dzieci z grupy IV i V. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą z tego zakresu. Wszyscy wiemy, jaką wartość dla człowieka ma zdrowie. Dlatego warto już na etapie edukacji przedszkolnej przybliżyć dzieciom znaczenia zdrowia i profilaktyki prozdrowotnej.  

 • JESIEŃ, JESIEŃ PIĘKNA PORA
  16.10.2014

  Powitanie jesieni przy ognisku

        W tym roku szkolnym  wspólnie z nauczycielkami: Beatą Urbaniak i Barbara Fornal grupa IV  przygotowała dla swoich rodziców przedstawienie o jesieni pt. „ JESIEŃ , JESIEŃ PIĘKNA PORA, BAWMY SIĘ WIĘC DO WIECZORA” Nie zapomnieliśmy również o młodszych kolegach i koleżankach z przedszkola, oni również nagrodzili nasz wytęp brawami.Po części artystycznej spędziliśmy  miło czas w gronie rodziców i kadry pedagogicznej  przy ognisku.

  Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i miło spędzony czas.

 • Nasze Przedszkole ustanawia Rekord Guinnessa
  03.10.2014

   

   

   

   

  Nasze Przedszkole ustanawia  Rekord Guinnesa

   

  Przedszkole nr 1 w Nowej Dębie przyłączyło się do akcji  Aquafresh realizując program edukacji  zdrowotnej dla przedszkolaków.

   

  Akademia Aquafresh to największy w Polsce program profilaktyki higieny jamy ustnej realizowany w przedszkolach. Zeszłoroczna III edycja programu, objęła swoim zasięgiem 5000 przedszkoli i aż 470 000 dzieci.

   

    30 września 2014 roku o godzinie 12.00 wszystkie dzieci i panie  w naszym przedszkolu zgromadziły się na sali gimnastycznej. Wszystkim zebranym przyświęcał jeden cel- ustanowienie nowego Rekordu Guinnessa w jak największej liczbie dzieci myjących, w tym samym czasie zęby- już wiemy, że było warto!. Rekord Guinnesa został pobity,  w tym dniu o wyznaczonej godzinie ząbki szczotkowało z nami 313328 dzieci. 

   

  Nauczycielki z naszego przedszkola, to wydarzenie poprzedziły realizacją tygodniowej tematyki zajęć edukacyjnych na podstawie scenariuszy zajęć i materiałów multimedialnych w których bohaterowie programu „Pastusie” i „Barney” uczą dzieci jak prawidłowo dbać o ząbki oraz jak walczyć z niedobrym „robaczkiem-próchniaczkiem” , oraz co jeść, aby mieć zdrowe zęby. W tym dniu odwiedziła nas również zaprzyjaźniona pani stomatolog Joanna Iwińska-Motyl. Tego dnia, po uroczystym szczotkowaniu zębów, dzieci wspólnie bawiły się przy piosence „Szczotka, pasta, kubek…”, a następnie pani stomatolog przeprowadziła pogadankę z dziećmi  z grup starszych na temat poprawnego sposobu mycia zębów, oraz utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej następnie oglądnęły filmu poruszający powyższe zagadnienia. Na zakończenie dzieci wręczył naszemu gościowi pamiątkową laurkę. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkową tablicę do zaznaczania ilość myć w miesiącu październiku oraz imienne certyfikaty.

   

   

   Opracowała: Agnieszka Pogoda

  Anna Chorab

  Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

  Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, to święto obchodzone corocznie 1 października. W tym dniu dzieci
  z Przedszkola nr 1 w Nowej Dębie śpiewem i   tańcem umiliły czas podopiecznym Zakładu Opiekuńczo Leczniczego. Dzięki takim akcjom  wyrabiamy u dzieci szacunek wobec osób starszych, rozwijamy wrażliwość na potrzeby innych.
  A wszyscy wiemy, że otwartość, tolerancja i szacunek do drugiego człowieka, to postawy i wartości niezbędne w przygotowaniu dzieci do życia w wielokulturowym i wielowymiarowym społeczeństwie. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, to szczególny moment, który pozwala docenić i podkreślić potencjał doświadczenia, wartości i wiedzy, z których mogą czerpać młodsze pokolenia. To Seniorzy są bowiem źródłem życiowej mądrości, której nabywa się właśnie z upływem lat.
  Kochani seniorzy - to dla nas wielka radość, że mogliśmy wspólnie z Wami świętować, bo bez Was nie doszlibyśmy tak daleko„ bo młodzi biegną szybciej, ale starzy znają drogę!”

  Beata Urbaniak

     Barbara Fornal  

 • 4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności
  11.09.2014

  4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności

   

   

   

  Trzyletni maluch zazwyczaj jest gotowy, by samodzielnie wykonywać proste czynności: zapinać i rozpinać guziki, zdejmować i wkładać skarpetki, buty, rękawiczki, posługiwać się łyżką i widelcem. Dziecko, które wykonuje wiele czynności samo, jest pewniejsze siebie, bardziej niezależne, a co ważniejsze ma pozytywny obraz własnej. Jak to osiągnąć?

  1. Nie spiesz się, ucząc dziecko samodzielności

  Największym wrogiem nauki samodzielności jest brak czasu. Łatwiej jest rodzicom ubrać i nakarmić dziecko, a potem pobiec do przedszkola, niż czekać cierpliwie, aż samo i się ubierze. Niestety, gdy przeoczysz odpowiedni moment w rozwoju, pozbawisz dwu-, trzylatka inicjatywy w dążeniu do samodzielności – potem trudno będzie przezwyciężyć jego bierną postawę. Nie oczekuj, że dziecko od razu, szybko i sprawnie zacznie się ubierać i samodzielnie jeść. By tak się stało, musi ono najpierw wykonać wiele prób, także nieudanych. Nie raz włoży spodenki tył naprzód lub krzywo zapnie guziki.

  2. Nie wyręczaj dziecka we wszystkim

  Przyzwyczajanie dziecka do samodzielności utrudnia nadopiekuńczość rodziców, którzy chcą ustrzec malca przed najmniejszym trudem. Trzeba jednak cierpliwie, wielokrotnie pokazywać dziecku, jak się zapina guziki lub przeplata sznurowadła i codziennie sprzątać razem z nim jego pokoik. To długa nauka. Nie wystarczy powiedzieć: „Idź sprzątać zabawki”. Trzeba wziąć trzylatka za rękę i stwierdzić: „Teraz ty poukładasz zwierzęta na półce, a ja powkładam klocki do pudełek”. Przyda się przy tym odrobina humoru – sprzątanie nie powinno być nudne. No i oczywiście potrzebna jest konsekwencja. Jeśli powiemy: „Najpierw posprzątaj, a potem opowiem ci bajkę”, musimy dotrzymać słowa.

  3. Daj dziecku prawo do decyzji

  Już dwu-, trzylatek może sam decydować w dotyczących go drobnych sprawach, np. co chce zjeść na kolację czy jakiego koloru koszulkę włoży. Nie warto walczyć z dzieckiem w takich sytuacjach, a liczenie się z jego zdaniem daje mu poczucie, że ma ono wpływ na to, co się dzieje, że jest ważne. Zyskuje też poczucie, że jest samodzielne.

  4. Ustalcie jedną strategię podczas nauki samodzielności

  Nie może być tak, że np. tata postanawia uczyć dziecko samodzielności, a babcia chce wyręczać wnuka. Jeśli jeden z domowników pozwoli dziecku na samodzielność, a drugi będzie nadopiekuńczy, wywoła to u dziecka dezorientację i złość. Koniecznie ustalcie jeden wspólny front wychowawczy.


   

  Jak zapewnić dobry start w przedszkolu?

  Przedszkole to dla dziecka wielkie wyzwanie. Z pewnością lepiej dadzą sobie w nim radę dzieci pewne siebie, śmiałe, które do tej pory miały wiele rozmaitych doświadczeń w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi. Jeżeli chcesz zapewnić swojemu dziecku dobry start:
  • zostawiaj dziecko co jakiś czas w domu pod opieką kogoś innego niż ty, np.  znajomej czy opiekunki,
  • staraj się, by na spacerach dziecko nie bawiło się samo, lecz z grupą kolegów,
  • zapraszaj do domu kolegów dziecka z podwórka i pozwalaj mu ich odwiedzać,
  • pozwalaj dziecku na samoobsługę. Staraj się, by samodzielnie jadło, ubierało się i rozbierało, by umiało umyć sobie rączki, buzię i ząbki oraz załatwić swoje potrzeby w ubikacji,
  • staraj się, by miało rozmaite doświadczenia. Chodźcie na wycieczki do lasu, parku. Wybierzcie się do teatru na lalkowe przedstawienie lub do kina na poranek. Dzieci w przedszkolu z pewnością będą o tym opowiadały, twoje dziecko będzie pewniejszy siebie, mając takie doświadczenia,
  • ucz dziecko mówienia o swoich potrzebach, sygnalizowania, że boli je brzuszek, czuje się zmęczone, spragnione czy głodne.

   

   

                                                                                        Przygotowała: Agnieszka Pogoda

   

   

   

  Jak wspierać rozwój mowy dziecka- 20 rad dla rodziców

  Drodzy Rodzice!

       Okres przedszkolny to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. W literaturze jest on opisywany jako okres swoistych form językowych. Dziecko w tym czasie doskonali kompetencję językową i komunikacyjną, rozwija się nie tylko jego artykulacja, ale również umiejętność budowania zdań, tworzenia opowiadań.  Każdy Rodzic chce, by rozwój jego dziecka przebiegał harmonijnie. Pamiętajmy, że w prosty sposób sami możemy stymulować rozwój własnych pociech. Oto kilka prostych rad jak wspierać rozwój mowy dzieci w wieku przedszkolnym:

  1. Mówmy do dzieci, już od pierwszych chwil ich życia!

  Pamiętajmy, że dziecko wchodzi z nami w dialog o wiele wcześniej niż zacznie wypowiadać pierwsze słowa. Gdy mówimy do malucha leżącego   w łóżeczku, on odpowiada nam wymachując nóżkami i rączkami, uśmiechając się i wydając zabawne odgłosy.  To pierwsze, bardzo ważne dla rozwoju mowy, sytuacje dialogowe w jakich znajduje się nasz maluch. Mówmy do dzieci tak, by widziały nasze twarze i nawiązywały z nami kontakt wzrokowy.

   2. Mówmy do naszych pociech jak najwięcej!

  Mowa powinna towarzyszyć codziennym czynnościom, pracom w domu, spacerom, zakupom. Opowiadajmy dzieciom o wszystkim co się dzieje wokół nich.

  3. Zadbajmy o poprawność i bogactwo naszych wypowiedzi! Mówmy do naszych dzieci, zwracając uwagę na poprawność językową wypowiedzi, nie spieszczajmy i nie zdrabniajmy! Nasze zdania    powinny być krótkie i zbudowane z prostych zwrotów. 

   4. Odpowiadajmy na pytania naszych dzieci w sposób wyczerpujący.

  Pamiętajmy, że dziecko które nie usłyszy odpowiedzi na zadawane pytania, w końcu straci motywację do ich zadawania… Bądźmy cierpliwi dla naszych pociech.

  5.  Zadbajmy o właściwą konsystencję podawanych pokarmów. Pamiętajmy, że nasze dziecko powinno nauczyć się gryźć i żuć, nie unikajmy twardych pokarmów, nie miksujmy i nie rozdrabniajmy. Niech nasze dzieci gryzą marchewki, jabłuszka- ma to ogromne znaczenie dla prawidłowej artykulacji.

  6. Zadbajmy o właściwy sposób karmienia.

  Pamiętajmy, że karmienie piersią zapewni dziecku prawidłowy rozwój układu artykulacyjnego, jednak nie przedłużajmy tego etapu zbyt długo. Dziecko powinno jak najszybciej uczyć się picia z kubeczka, a potem również gryzienia i żucia

  7. Nauczmy nasze dzieci dbałości o higienę jamy ustnej! Nasze dzieci powinny jak najwcześniej nauczyć się posługiwać szczoteczką do mycia ząbków. Niech nawykiem będzie mycie ząbków po każdym posiłku. Regularnie kontrolujmy stan zębów naszych pociech.

   8. Zadbajmy o prawidłowy zgryz dziecka!

  Wady zgryzu są jedną z najczęstszych przyczyn powstawania wad wymowy. Kontrolujmy zgryz naszych dzieci korzystając z konsultacji ortodontycznych. Zadbajmy o to, by dziecko zbyt długo nie używało smoczka, by nie ssało palca i nie wkładało innych przedmiotów do buzi- może być to bowiem przyczyną wad zgryzu, które z kolei prowadzą do wad wymowy!

  9. Korzystajmy z usług specjalistów! Jeśli nasze dziecko ma nieprawidłową budowę narządów mowy (rozszczepy warg, podniebienia, wady zgryzu lub uzębienia), zapewnijmy mu koniecznie opiekę specjalisty. Kontrolujmy stan słuchu naszych dzieci, szczególnie w sytuacjach gdy dzieci często chorują, przeziębiają się.

  10. Opowiadajmy i czytajmy dziecku bajki, wierszyki, historyjki.

  Wspólnie rozmawiajmy na temat przeczytanych bajek, uczmy dzieci wierszyków na pamięć, oglądajmy książeczki i nazywajmy obrazki, opisujmy sytuacje prostymi zdaniami.

  11. Naśladujmy dźwięki  z otoczenia.

  Dziecko powinno nauczyć się rozpoznawać odgłosy z otoczenia, identyfikować je i odpowiednio je naśladować- to bardzo ważne ćwiczenia dźwiękonaśladowcze stanowiące świetny trening słuchu i aparatu artykulacyjnego.

  12. Śpiewajmy, tańczmy, grajmy na instrumentach- zadbajmy o to, by u naszych dzieci wykształciło się poczucie rytmu, koordynacja słuchowo- ruchowa i równowaga.

  13. Pamiętajmy, że aktywności słownej powinien towarzyszyć ruch.

  Proponujmy naszym dzieciom zabawy słowno- ruchowe, zadbajmy by w repertuarze zabaw znalazły się ćwiczenia poprawiające motorykę precyzyjną rąk.

  14. Proponujmy naszym dzieciom zabawy plastyczne. Zachęcajmy je do wypowiedzi na temat sporządzonej pracy, uczmy dzieci planowania.

  15. Ograniczmy naszym dzieciom dostęp do programów telewizyjnych. Wybierajmy programy właściwe dla wieku dziecka, rozmawiajmy z dziećmi na temat obejrzanej dobranocki, uczmy je budowania wypowiedzi.

  16. Wzmacniajmy każdy przejaw aktywności słownej naszych dzieci, nie zmuszajmy dzieci do mówienia, wybierzmy natomiast odpowiedni sposób motywowania. Nie wytykajmy błędów i nie poprawiajmy ustawicznie naszych dzieci!

  17. Zwracajmy uwagę na prawidłowy sposób oddychania! Uczmy dzieci oddychania nosem. Jeśli nasze dziecko oddycha przez usta, często ma otwartą buzię, chrapie w nocy, często ma zatkany nos- skonsultujmy się ze specjalistą (laryngologiem, foniatrą, logopedą). Prawidłowe oddychanie przez nos wpływa  pozytywnie na ukształtowanie szczęk. Powietrze przechodzące przez nos ulega ogrzaniu i częściowo oczyszczeniu oraz nawilżeniu. Dziecko oddychając przez usta jest narażone na łatwe przeziębienie , gdyż powietrze zimne , nie oczyszczone przenika bezpośrednio do płuc. Podczas oddychania przez usta powietrze nie dociera do położonych głębiej pęcherzyków płucnych i krew jest słabo dotlenione .Dziecko niedotlenione  jest blade, śpi niespokojnie , nie chce  się bawić , jest obojętne oraz ma złą przemianę materii. Patologiczne oddychanie przez usta powoduje powstawanie zaburzeń zgryzowych w postaci tyłozgryzów , zwężenia szczęki .Częściowa niedrożność jest spowodowana stanami zapalnymi błony śluzowej nosa, gardła, górnych dróg oddechowych , skrzywienia przegrody nosa, stanami zapalnymi i przerostem migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego. Oddychanie patologiczne przez usta trwające ponad rok wpływa upośledzająco na rozwój klatki piersiowej , narządu krążenia i oddychania , narządu żucia i czaszki twarzowej.

   

  18.  Zachęcajmy dzieci do zabaw usprawniających pracę języka i warg! Są to świetne ćwiczenia profilaktyczne. Jeśli Twoje dziecko mówi niewyraźnie, ma problemy artykulacyjne, skonsultuj się z logopedą.

  19. Zachęcajmy dzieci do mówienia, motywujmy je tak, by rozmowa była dla dziecka przyjemnością. Jeśli zależy nam, by dziecko z radością uczestniczyło w proponowanych przez nas ćwiczeniach, zadbajmy by miały one formę zabawy!

  20. Bądźmy wyrozumiali i cierpliwi! Nie wymagajmy od dziecka zbyt wczesnego wypowiadania poszczególnych głosek! Jeśli nie mamy pewności, czy rozwój artykulacyjny naszych pociech przebiega prawidłowo- skorzystajmy z rady logopedy. Jeśli nasze dziecko jest leworęczne, nie zmuszajmy go do posługiwania się ręką prawą. Jest to działanie wbrew naturze i może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwoju mowy!

             Dobrze jest, jeżeli rodzice zapoznają się z prawidłami kształtowania i rozwoju mowy. Mogą wtedy uważnie śledzić ten proces i zwracać uwagę, czy nie pojawiają się niepokojące objawy: brak gaworzenia we właściwym czasie (6-9 miesiąc), nieprawidłowości w budowie narządów mowy, wysuwanie języka przy wymowie niektórych głosek zupełny brak mowy u dziecka 3-letniego, itp. Zaburzenie mowy powinno być usunięte przed pójściem dziecka do szkoły, ponieważ istnieje ryzyko, że będzie ono źle czytało i pisało. Może też być narażone na wyśmiewanie prze rówieśników, czego skutkiem mogą być innego rodzaju zaburzenia, np. zachowania.

                       To, czy dziecko pójdzie do klasy pierwszej bez wady wymowy i z dużą gotowością komunikacyjną, w dużej mierze zależy od nas, dorosłych – rodziców, dziadków, opiekunów, nauczycieli. Mówiąc prawidłowo, dysponując bogatym słownictwem dziecko będzie chętniej wypowiadało się na forum klasy, sprawniej przekaże wiadomości, których się nauczyło, przez co może osiągać lepsze oceny. Chętniej również będzie nawiązywało kontakty towarzyskie. Postarajmy się, więc poprzez rożnego rodzaju działania w domu i w przedszkolu umożliwić jak najlepszy start komunikacyjny wszystkim dzieciom.

  Przygotowała: Barbara Fornal