Przedszkole nr 1 w Nowej Dębie

 

Nawigacja

 • „Ćwiczysz ty, ćwiczę ja – to zabawa na 102!”
  18.11.2014

  „Ćwiczysz ty, ćwiczę ja – to zabawa na 102!” 

  „Gimnastyka to zabawa. Ćwiczyć z nami, fajna sprawa” – to temat przewodni spotkania, które miało miejsce w jesienne listopadowe popołudnie. Do przedszkola  przybyli Rodzice dzieci z grupy IV, aby wspólnie ze swoimi dziećmi, wziąć udział w zajęciach otwartych poprowadzonych przez nauczycielkę Barbarę Fornal. Odbyły się one w sali gimnastycznej. Nasi Goście ze swoimi pociechami mogli sprawdzić swoją kondycję fizyczną przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Radosne uśmiechy na buziach wszystkich to gwarancja wspaniałej zabawy i przemiłej atmosfery. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali odznaki „Super Sportowca”. Zajęcia otwarte to kolejny dowód owocnej współpracy całej społeczności przedszkolnej. 

 • Zaproszenie na Pasowanie na Przedszkolaka
  14.11.2014

   

   

   

  ZAPROSZENIE

   

   

  My - trzylatki, małe dziatki,  do przedszkola już chodzimy, wspólnie razem się bawimy.
  Nie płaczemy, nie krzyczymy, tylko pięknie się uczymy:

  jak tu przedszkolakiem być i w przedszkolnej grupie żyć.
  Szybko już nadchodzi chwila miła, by z nas przedszkolaka uczyniła.
  Zapraszamy więc Rodziców na spotkanie - na Przedszkolne Pasowanie,

  a odbędzie się ono:  26 listopada  o godz. 15.30 na sali gimnastycznej.

   

                                                                                                                                Zapraszają dzieci i panie z gr. I

   

   

   

  Przedszkolaki z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie

  Z okazji Dnia Seniora, który odbył się 14 listopada  6 - latki z Przedszkola nr 1
  w Nowej Dębie odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Dzieci pod czujną opieką swoich pań :Beaty Urbaniak i Barbary Fornal, uświetniły uroczystość prezentując przygotowany specjalnie dla Seniorów program artystyczny.
   W programie znalazły się wiersze, piosenki i tańce. Maluchy przekazały wszystkim szanownym Seniorom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze, wniosło wiele radości i wzruszeń. Przedszkole  od wielu lat organizuje wspólne przedsięwzięcia z Domem Pomocy Społecznej, ponieważ uczą one dzieci szacunku do starszych osób i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

   

 • Kształtujemy postawę patriotyczną u dzieci

   

  Dzisiaj wielka jest rocznica –

  Jedenasty listopada!

  Tym, co zmarli za Ojczyznę

  hołd wdzięczności Polska składa.

  I my przedszkolaki o tym pamiętamy

  i dlatego dzisiaj, razem tu się spotykamy.

   

  11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę skłania do refleksji i radości wszystkich Polaków, także tych najmłodszych.

  Dnia 7  listopada w Przedszkolu Nr 1 w Nowej Dębie odbyła się uroczystość z okazji  tego święta.  Sześciolatki zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, pod kierunkiem nauczycielek: Beaty Urbaniak i Barbary Fornal. Okazuje się, że 11 Listopada to rocznica poważna i wielka, ale możliwa do uczczenia również przez przedszkolaków, czego sami byliśmy świadkami.

  Organizowanie takich lekcji historii dla najmłodszych  na pewno  przyniesie
   w przyszłości efekty w postaci prawidłowo ukształtowanej u dzieci postawy patriotycznej i poczucia silnej przynależności narodowej.

 • 30.10.2014

  „Pani Jesień szuka ………kapelusza”

   

  Pod takim hasłem 30 października 2014r. odbyło się  w Przedszkolu Nr 1 rozstrzygnięcie jesiennego konkursu plastycznego, skierowanego do dzieci przedszkolnych, ich rodziców, rodzeństwa.

  Jesień to niezwykła, wspaniała pora roku - czas kolorowych liści, rudych kasztanów, srebrnych nici babiego lata, czerwonych korali jarzębiny. Złoto, czerwień, purpura i brązy tworzą przecudne kompozycje w naturze.

  Celem konkursu było wykonanie kapelusza w formie przestrzennej z wykorzystaniem darów jesieni, utrwalenie znajomości charakterystycznych cech jesieni, rozwijanie wyobraźni plastycznej, inwencji twórczej, uwrażliwienie na piękno barw jesiennych, wzmacnianie więzi rodzinnych oraz integracja środowiska rodzinnego dziecka, środowiska lokalnego i przedszkola.

  Konkurs cieszył się niebywałą atrakcyjnością, czego dowodem była imponująca liczba złożonych prac – 33! Wszystkie były piękne, kolorowe, oryginalne, pomysłowo wykonane, a przede wszystkim  - JESIENNE. Trudne więc zadanie stanęło przed jury w składzie: dyrektor przedszkola Pani J. Orłowska, przedstawicielka Klubu Osiedlowego Pani A. Bernaszewska oraz Rodzic przedszkolaka Pani A. Godek. Spośród tylu pięknych kapeluszy wybrać ten naj….- nie było łatwe. Ale udało się! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne nagrody za zasłużone miejsca, wyróżnienia i udział w konkursie.

  Oto nagrodzeni:

  I miejsce – Kornelia P. gr. III

  II miejsce – Weronika K. gr. IV

  III miejsce – Karol W. gr. V

   

  Wyróżnienia

  Julia i Oliwia Serafin – gr. III

  Cyprian D. – gr. II

  Joanna W. – gr. I

  Szymon D. – gr. IV

  Damian T. – gr. IV

  Adriana M. – gr. II

   

  Nagrodzeni za udział w konkursie

  Tomasz P. – gr. I

  Olga N. – gr. II

  Antoni D. – gr. II

  Milena R. – gr. II

  Szymon Rz. – gr. II

  Łucja K. – gr. II

  Zofia Ć – gr. II

  Magdalena S. – gr. II

  Milena T. – gr. II

  Weronika S. – gr. III

  Lena B. – gr. III

  Kinga Sz.  – gr. III

  Szymon K. – gr. III

  Wiktor S. – gr. III

  Dawid J. – gr. IV

  Daria S. – gr. IV

  Julia T. – gr. IV

  Filip B. – gr. IV

  Wiktoria P. – gr. IV

  Natalia B.- gr. IV

  Natalia G. – gr. IV

  Maksymilian W. – gr. V

  Amelia G. – gr. V

  Natalia S. – gr. V

  Oliwia K. – gr. V

  Maksymilian D. K. – gr. V

   

  Wszystkim dzieciom i ich Rodzicom serdecznie dziękujemy i gratulujemy !

   

   

  Organizator  - nauczycielka Przedszkola

       Edyta Furtak – Buś

  Zdjęcia z konkursu znajdują się w galerii.

 • CO O ZDROWIU WIEDZĄ PRZEDSZKOLAKI
  31.10.2014

  Przedszkolaki z „jedynki” wiedzą jak dbać o zdrowie 

  Moje zdrowie mój skarb to hasło konkursu, który został przeprowadzony  w dniu 31 października przez nauczycielki: Beatę Urbaniak i Barbarę Fornal. Wzięły w nim udział dzieci z grupy IV i V. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą z tego zakresu. Wszyscy wiemy, jaką wartość dla człowieka ma zdrowie. Dlatego warto już na etapie edukacji przedszkolnej przybliżyć dzieciom znaczenia zdrowia i profilaktyki prozdrowotnej.  

 • JESIEŃ, JESIEŃ PIĘKNA PORA
  16.10.2014

  Powitanie jesieni przy ognisku

        W tym roku szkolnym  wspólnie z nauczycielkami: Beatą Urbaniak i Barbara Fornal grupa IV  przygotowała dla swoich rodziców przedstawienie o jesieni pt. „ JESIEŃ , JESIEŃ PIĘKNA PORA, BAWMY SIĘ WIĘC DO WIECZORA” Nie zapomnieliśmy również o młodszych kolegach i koleżankach z przedszkola, oni również nagrodzili nasz wytęp brawami.Po części artystycznej spędziliśmy  miło czas w gronie rodziców i kadry pedagogicznej  przy ognisku.

  Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i miło spędzony czas.

 • Nasze Przedszkole ustanawia Rekord Guinnessa
  03.10.2014

   

   

   

   

  Nasze Przedszkole ustanawia  Rekord Guinnesa

   

  Przedszkole nr 1 w Nowej Dębie przyłączyło się do akcji  Aquafresh realizując program edukacji  zdrowotnej dla przedszkolaków.

   

  Akademia Aquafresh to największy w Polsce program profilaktyki higieny jamy ustnej realizowany w przedszkolach. Zeszłoroczna III edycja programu, objęła swoim zasięgiem 5000 przedszkoli i aż 470 000 dzieci.

   

    30 września 2014 roku o godzinie 12.00 wszystkie dzieci i panie  w naszym przedszkolu zgromadziły się na sali gimnastycznej. Wszystkim zebranym przyświęcał jeden cel- ustanowienie nowego Rekordu Guinnessa w jak największej liczbie dzieci myjących, w tym samym czasie zęby- już wiemy, że było warto!. Rekord Guinnesa został pobity,  w tym dniu o wyznaczonej godzinie ząbki szczotkowało z nami 313328 dzieci. 

   

  Nauczycielki z naszego przedszkola, to wydarzenie poprzedziły realizacją tygodniowej tematyki zajęć edukacyjnych na podstawie scenariuszy zajęć i materiałów multimedialnych w których bohaterowie programu „Pastusie” i „Barney” uczą dzieci jak prawidłowo dbać o ząbki oraz jak walczyć z niedobrym „robaczkiem-próchniaczkiem” , oraz co jeść, aby mieć zdrowe zęby. W tym dniu odwiedziła nas również zaprzyjaźniona pani stomatolog Joanna Iwińska-Motyl. Tego dnia, po uroczystym szczotkowaniu zębów, dzieci wspólnie bawiły się przy piosence „Szczotka, pasta, kubek…”, a następnie pani stomatolog przeprowadziła pogadankę z dziećmi  z grup starszych na temat poprawnego sposobu mycia zębów, oraz utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej następnie oglądnęły filmu poruszający powyższe zagadnienia. Na zakończenie dzieci wręczył naszemu gościowi pamiątkową laurkę. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkową tablicę do zaznaczania ilość myć w miesiącu październiku oraz imienne certyfikaty.

   

   

   Opracowała: Agnieszka Pogoda

  Anna Chorab

  Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

  Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, to święto obchodzone corocznie 1 października. W tym dniu dzieci
  z Przedszkola nr 1 w Nowej Dębie śpiewem i   tańcem umiliły czas podopiecznym Zakładu Opiekuńczo Leczniczego. Dzięki takim akcjom  wyrabiamy u dzieci szacunek wobec osób starszych, rozwijamy wrażliwość na potrzeby innych.
  A wszyscy wiemy, że otwartość, tolerancja i szacunek do drugiego człowieka, to postawy i wartości niezbędne w przygotowaniu dzieci do życia w wielokulturowym i wielowymiarowym społeczeństwie. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, to szczególny moment, który pozwala docenić i podkreślić potencjał doświadczenia, wartości i wiedzy, z których mogą czerpać młodsze pokolenia. To Seniorzy są bowiem źródłem życiowej mądrości, której nabywa się właśnie z upływem lat.
  Kochani seniorzy - to dla nas wielka radość, że mogliśmy wspólnie z Wami świętować, bo bez Was nie doszlibyśmy tak daleko„ bo młodzi biegną szybciej, ale starzy znają drogę!”

  Beata Urbaniak

     Barbara Fornal  

 • 4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności
  11.09.2014

  4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności

   

   

   

  Trzyletni maluch zazwyczaj jest gotowy, by samodzielnie wykonywać proste czynności: zapinać i rozpinać guziki, zdejmować i wkładać skarpetki, buty, rękawiczki, posługiwać się łyżką i widelcem. Dziecko, które wykonuje wiele czynności samo, jest pewniejsze siebie, bardziej niezależne, a co ważniejsze ma pozytywny obraz własnej. Jak to osiągnąć?

  1. Nie spiesz się, ucząc dziecko samodzielności

  Największym wrogiem nauki samodzielności jest brak czasu. Łatwiej jest rodzicom ubrać i nakarmić dziecko, a potem pobiec do przedszkola, niż czekać cierpliwie, aż samo i się ubierze. Niestety, gdy przeoczysz odpowiedni moment w rozwoju, pozbawisz dwu-, trzylatka inicjatywy w dążeniu do samodzielności – potem trudno będzie przezwyciężyć jego bierną postawę. Nie oczekuj, że dziecko od razu, szybko i sprawnie zacznie się ubierać i samodzielnie jeść. By tak się stało, musi ono najpierw wykonać wiele prób, także nieudanych. Nie raz włoży spodenki tył naprzód lub krzywo zapnie guziki.

  2. Nie wyręczaj dziecka we wszystkim

  Przyzwyczajanie dziecka do samodzielności utrudnia nadopiekuńczość rodziców, którzy chcą ustrzec malca przed najmniejszym trudem. Trzeba jednak cierpliwie, wielokrotnie pokazywać dziecku, jak się zapina guziki lub przeplata sznurowadła i codziennie sprzątać razem z nim jego pokoik. To długa nauka. Nie wystarczy powiedzieć: „Idź sprzątać zabawki”. Trzeba wziąć trzylatka za rękę i stwierdzić: „Teraz ty poukładasz zwierzęta na półce, a ja powkładam klocki do pudełek”. Przyda się przy tym odrobina humoru – sprzątanie nie powinno być nudne. No i oczywiście potrzebna jest konsekwencja. Jeśli powiemy: „Najpierw posprzątaj, a potem opowiem ci bajkę”, musimy dotrzymać słowa.

  3. Daj dziecku prawo do decyzji

  Już dwu-, trzylatek może sam decydować w dotyczących go drobnych sprawach, np. co chce zjeść na kolację czy jakiego koloru koszulkę włoży. Nie warto walczyć z dzieckiem w takich sytuacjach, a liczenie się z jego zdaniem daje mu poczucie, że ma ono wpływ na to, co się dzieje, że jest ważne. Zyskuje też poczucie, że jest samodzielne.

  4. Ustalcie jedną strategię podczas nauki samodzielności

  Nie może być tak, że np. tata postanawia uczyć dziecko samodzielności, a babcia chce wyręczać wnuka. Jeśli jeden z domowników pozwoli dziecku na samodzielność, a drugi będzie nadopiekuńczy, wywoła to u dziecka dezorientację i złość. Koniecznie ustalcie jeden wspólny front wychowawczy.


   

  Jak zapewnić dobry start w przedszkolu?

  Przedszkole to dla dziecka wielkie wyzwanie. Z pewnością lepiej dadzą sobie w nim radę dzieci pewne siebie, śmiałe, które do tej pory miały wiele rozmaitych doświadczeń w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi. Jeżeli chcesz zapewnić swojemu dziecku dobry start:
  • zostawiaj dziecko co jakiś czas w domu pod opieką kogoś innego niż ty, np.  znajomej czy opiekunki,
  • staraj się, by na spacerach dziecko nie bawiło się samo, lecz z grupą kolegów,
  • zapraszaj do domu kolegów dziecka z podwórka i pozwalaj mu ich odwiedzać,
  • pozwalaj dziecku na samoobsługę. Staraj się, by samodzielnie jadło, ubierało się i rozbierało, by umiało umyć sobie rączki, buzię i ząbki oraz załatwić swoje potrzeby w ubikacji,
  • staraj się, by miało rozmaite doświadczenia. Chodźcie na wycieczki do lasu, parku. Wybierzcie się do teatru na lalkowe przedstawienie lub do kina na poranek. Dzieci w przedszkolu z pewnością będą o tym opowiadały, twoje dziecko będzie pewniejszy siebie, mając takie doświadczenia,
  • ucz dziecko mówienia o swoich potrzebach, sygnalizowania, że boli je brzuszek, czuje się zmęczone, spragnione czy głodne.

   

   

                                                                                        Przygotowała: Agnieszka Pogoda

   

   

   

  Jak wspierać rozwój mowy dziecka- 20 rad dla rodziców

  Drodzy Rodzice!

       Okres przedszkolny to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. W literaturze jest on opisywany jako okres swoistych form językowych. Dziecko w tym czasie doskonali kompetencję językową i komunikacyjną, rozwija się nie tylko jego artykulacja, ale również umiejętność budowania zdań, tworzenia opowiadań.  Każdy Rodzic chce, by rozwój jego dziecka przebiegał harmonijnie. Pamiętajmy, że w prosty sposób sami możemy stymulować rozwój własnych pociech. Oto kilka prostych rad jak wspierać rozwój mowy dzieci w wieku przedszkolnym:

  1. Mówmy do dzieci, już od pierwszych chwil ich życia!

  Pamiętajmy, że dziecko wchodzi z nami w dialog o wiele wcześniej niż zacznie wypowiadać pierwsze słowa. Gdy mówimy do malucha leżącego   w łóżeczku, on odpowiada nam wymachując nóżkami i rączkami, uśmiechając się i wydając zabawne odgłosy.  To pierwsze, bardzo ważne dla rozwoju mowy, sytuacje dialogowe w jakich znajduje się nasz maluch. Mówmy do dzieci tak, by widziały nasze twarze i nawiązywały z nami kontakt wzrokowy.

   2. Mówmy do naszych pociech jak najwięcej!

  Mowa powinna towarzyszyć codziennym czynnościom, pracom w domu, spacerom, zakupom. Opowiadajmy dzieciom o wszystkim co się dzieje wokół nich.

  3. Zadbajmy o poprawność i bogactwo naszych wypowiedzi! Mówmy do naszych dzieci, zwracając uwagę na poprawność językową wypowiedzi, nie spieszczajmy i nie zdrabniajmy! Nasze zdania    powinny być krótkie i zbudowane z prostych zwrotów. 

   4. Odpowiadajmy na pytania naszych dzieci w sposób wyczerpujący.

  Pamiętajmy, że dziecko które nie usłyszy odpowiedzi na zadawane pytania, w końcu straci motywację do ich zadawania… Bądźmy cierpliwi dla naszych pociech.

  5.  Zadbajmy o właściwą konsystencję podawanych pokarmów. Pamiętajmy, że nasze dziecko powinno nauczyć się gryźć i żuć, nie unikajmy twardych pokarmów, nie miksujmy i nie rozdrabniajmy. Niech nasze dzieci gryzą marchewki, jabłuszka- ma to ogromne znaczenie dla prawidłowej artykulacji.

  6. Zadbajmy o właściwy sposób karmienia.

  Pamiętajmy, że karmienie piersią zapewni dziecku prawidłowy rozwój układu artykulacyjnego, jednak nie przedłużajmy tego etapu zbyt długo. Dziecko powinno jak najszybciej uczyć się picia z kubeczka, a potem również gryzienia i żucia

  7. Nauczmy nasze dzieci dbałości o higienę jamy ustnej! Nasze dzieci powinny jak najwcześniej nauczyć się posługiwać szczoteczką do mycia ząbków. Niech nawykiem będzie mycie ząbków po każdym posiłku. Regularnie kontrolujmy stan zębów naszych pociech.

   8. Zadbajmy o prawidłowy zgryz dziecka!

  Wady zgryzu są jedną z najczęstszych przyczyn powstawania wad wymowy. Kontrolujmy zgryz naszych dzieci korzystając z konsultacji ortodontycznych. Zadbajmy o to, by dziecko zbyt długo nie używało smoczka, by nie ssało palca i nie wkładało innych przedmiotów do buzi- może być to bowiem przyczyną wad zgryzu, które z kolei prowadzą do wad wymowy!

  9. Korzystajmy z usług specjalistów! Jeśli nasze dziecko ma nieprawidłową budowę narządów mowy (rozszczepy warg, podniebienia, wady zgryzu lub uzębienia), zapewnijmy mu koniecznie opiekę specjalisty. Kontrolujmy stan słuchu naszych dzieci, szczególnie w sytuacjach gdy dzieci często chorują, przeziębiają się.

  10. Opowiadajmy i czytajmy dziecku bajki, wierszyki, historyjki.

  Wspólnie rozmawiajmy na temat przeczytanych bajek, uczmy dzieci wierszyków na pamięć, oglądajmy książeczki i nazywajmy obrazki, opisujmy sytuacje prostymi zdaniami.

  11. Naśladujmy dźwięki  z otoczenia.

  Dziecko powinno nauczyć się rozpoznawać odgłosy z otoczenia, identyfikować je i odpowiednio je naśladować- to bardzo ważne ćwiczenia dźwiękonaśladowcze stanowiące świetny trening słuchu i aparatu artykulacyjnego.

  12. Śpiewajmy, tańczmy, grajmy na instrumentach- zadbajmy o to, by u naszych dzieci wykształciło się poczucie rytmu, koordynacja słuchowo- ruchowa i równowaga.

  13. Pamiętajmy, że aktywności słownej powinien towarzyszyć ruch.

  Proponujmy naszym dzieciom zabawy słowno- ruchowe, zadbajmy by w repertuarze zabaw znalazły się ćwiczenia poprawiające motorykę precyzyjną rąk.

  14. Proponujmy naszym dzieciom zabawy plastyczne. Zachęcajmy je do wypowiedzi na temat sporządzonej pracy, uczmy dzieci planowania.

  15. Ograniczmy naszym dzieciom dostęp do programów telewizyjnych. Wybierajmy programy właściwe dla wieku dziecka, rozmawiajmy z dziećmi na temat obejrzanej dobranocki, uczmy je budowania wypowiedzi.

  16. Wzmacniajmy każdy przejaw aktywności słownej naszych dzieci, nie zmuszajmy dzieci do mówienia, wybierzmy natomiast odpowiedni sposób motywowania. Nie wytykajmy błędów i nie poprawiajmy ustawicznie naszych dzieci!

  17. Zwracajmy uwagę na prawidłowy sposób oddychania! Uczmy dzieci oddychania nosem. Jeśli nasze dziecko oddycha przez usta, często ma otwartą buzię, chrapie w nocy, często ma zatkany nos- skonsultujmy się ze specjalistą (laryngologiem, foniatrą, logopedą). Prawidłowe oddychanie przez nos wpływa  pozytywnie na ukształtowanie szczęk. Powietrze przechodzące przez nos ulega ogrzaniu i częściowo oczyszczeniu oraz nawilżeniu. Dziecko oddychając przez usta jest narażone na łatwe przeziębienie , gdyż powietrze zimne , nie oczyszczone przenika bezpośrednio do płuc. Podczas oddychania przez usta powietrze nie dociera do położonych głębiej pęcherzyków płucnych i krew jest słabo dotlenione .Dziecko niedotlenione  jest blade, śpi niespokojnie , nie chce  się bawić , jest obojętne oraz ma złą przemianę materii. Patologiczne oddychanie przez usta powoduje powstawanie zaburzeń zgryzowych w postaci tyłozgryzów , zwężenia szczęki .Częściowa niedrożność jest spowodowana stanami zapalnymi błony śluzowej nosa, gardła, górnych dróg oddechowych , skrzywienia przegrody nosa, stanami zapalnymi i przerostem migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego. Oddychanie patologiczne przez usta trwające ponad rok wpływa upośledzająco na rozwój klatki piersiowej , narządu krążenia i oddychania , narządu żucia i czaszki twarzowej.

   

  18.  Zachęcajmy dzieci do zabaw usprawniających pracę języka i warg! Są to świetne ćwiczenia profilaktyczne. Jeśli Twoje dziecko mówi niewyraźnie, ma problemy artykulacyjne, skonsultuj się z logopedą.

  19. Zachęcajmy dzieci do mówienia, motywujmy je tak, by rozmowa była dla dziecka przyjemnością. Jeśli zależy nam, by dziecko z radością uczestniczyło w proponowanych przez nas ćwiczeniach, zadbajmy by miały one formę zabawy!

  20. Bądźmy wyrozumiali i cierpliwi! Nie wymagajmy od dziecka zbyt wczesnego wypowiadania poszczególnych głosek! Jeśli nie mamy pewności, czy rozwój artykulacyjny naszych pociech przebiega prawidłowo- skorzystajmy z rady logopedy. Jeśli nasze dziecko jest leworęczne, nie zmuszajmy go do posługiwania się ręką prawą. Jest to działanie wbrew naturze i może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwoju mowy!

             Dobrze jest, jeżeli rodzice zapoznają się z prawidłami kształtowania i rozwoju mowy. Mogą wtedy uważnie śledzić ten proces i zwracać uwagę, czy nie pojawiają się niepokojące objawy: brak gaworzenia we właściwym czasie (6-9 miesiąc), nieprawidłowości w budowie narządów mowy, wysuwanie języka przy wymowie niektórych głosek zupełny brak mowy u dziecka 3-letniego, itp. Zaburzenie mowy powinno być usunięte przed pójściem dziecka do szkoły, ponieważ istnieje ryzyko, że będzie ono źle czytało i pisało. Może też być narażone na wyśmiewanie prze rówieśników, czego skutkiem mogą być innego rodzaju zaburzenia, np. zachowania.

                       To, czy dziecko pójdzie do klasy pierwszej bez wady wymowy i z dużą gotowością komunikacyjną, w dużej mierze zależy od nas, dorosłych – rodziców, dziadków, opiekunów, nauczycieli. Mówiąc prawidłowo, dysponując bogatym słownictwem dziecko będzie chętniej wypowiadało się na forum klasy, sprawniej przekaże wiadomości, których się nauczyło, przez co może osiągać lepsze oceny. Chętniej również będzie nawiązywało kontakty towarzyskie. Postarajmy się, więc poprzez rożnego rodzaju działania w domu i w przedszkolu umożliwić jak najlepszy start komunikacyjny wszystkim dzieciom.

  Przygotowała: Barbara Fornal

 • Jednostka Wojskowa
  27.06.2014

  Wycieczka grupy III do Jednostki Wojskowej   

  W dniu 27 czerwca 2014 r. grupa III udała się do Jednostki Wojskowej w Nowej Dębie. Dzieci miały możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w wojsku, a także obcowania ze sprzętem wojskowym.Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Sali Tradycji, następnie poznaliśmy krótką historię powstania poligonu. Dużo wrażeń dostarczył dzieciom pobyt w Wojskowej Straży Pożarnej: odwiedziły punkt dowodzenia straży, gdzie znajduje się stanowisko monitorowania terenu, siłownie do ćwiczeń, strażacy zaprezentowali sprzęt gaśniczy. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola. 

 •  

       Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Dębie.

   

  W dniu 18 czerwca 2014r. dzieci z grup IV i V pod opieką pani Anny Sadeckiej i Agnieszki Pogody odwiedziły Straż Pożarną. Celem wycieczki było zwiedzenie jednostki straży pożarnej, zapoznanie się z pracą strażaków oraz obejrzenie sprzętu do gaszenia pożarów. Dzieci miały okazję posłuchać krótkiej pogadanki na temat udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w czasie wypadku, w czasie akcji ratowniczej w pożarach, w czasie powodzi, dzieci przypomniały sobie numery alarmowe. Grupę przedszkolaków oprowadzali po jednostce straży pożarnej st. kap. Wojciech Partyka i mł. bryg. Robert Głaz. Panowie strażacy bardzo ciekawie opowiadali o swojej pracy, dzieci zadawały pytania związane z pracą, sprzętem gaśniczym, wozami strażackimi.  Oglądały sprzęt do gaszenia pożaru, przymierzały hełmy strażackie, które wszystkim bardzo się podobały. Największą jednak atrakcją dla dzieci był pokaz „ fontanny ‘’ z armatek wodnych i śniegowych, które to strażacy zademonstrowali.
  Uwieńczeniem  wycieczki był grill z kiełbaskami , które upiekli strażacy. Dzieci tego dnia miały nieco odmienny podwieczorek niż codziennie w przedszkolu. Po wspólnym grillu dzieci pobawiły się  na terenie jednostki, po czym podziękowały strażakom za wspólnie spędzony czas, przekazaną wiedzę, wręczając własnoręcznie wykonane w przedszkolu upominki.

         Nauczycielki:

      Anna Sadecka, Agnieszka Pogoda.

 • SPARTAKIADA
  23.06.2014

  SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW 

  W naszym przedszkolu w ostatnich dniach odbyła się Spartakiada w której wzięły udział dzieci z grupy III, IV i V.Rozegrane zostały  mecze piłki nożnej,dzieci brały udział w  różnych konkurencjach  zręcznościowych  i sprawnościowych.Po wesołej zabawie każdy przedszkolak wiedział już, że sport to zdrowie.

 • DZIEŃ TRUSKAWKI
  18.06.2014

   

  ,, Truskaweczka nasza zdrowa zjedz ją, a witaminek Ci doda"

   W dniu 18 czerwca w naszym przedszkolnym ogrodzie obchodziliśmy ,, DZIEŃ TRUSKAWKI". Te czerwone, soczyste i niezwykle smaczne owoce to symbol lata, dlatego wszystkie dzieci, Pani Dyrektor oraz pracownicy przedszkola ubrali się w tym dniu  na czerwono. Pani Halinka i Pani Kasia (prowadzące imprezę) przygotowały i przeprowadziły liczne konkursy i zabawy, oczywiście z truskawką w roli głównej. Były zabawy z chustą animacyjną, nauka tańca ,, Wyborna sałatka owocowa", układanie puzzli oraz poszukiwanie zaginionej truskawki. Były także zagadki o owocach i warzywach oraz różne emocjonujące konkurencje sportowe. Przedszkolaki poznały także historię pochodzenia truskawki oraz ich właściwości zdrowotne- degustując pyszny koktajl truskawkowy i  truskawkowo- bananowe szaszłyki, które same wykonały. Ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci, bo było wesoło, zdrowo i smacznie.

    Dziękujemy dzieciom, Pani Dyrektor  i Paniom za wspólną, wesołą zabawę, a wszystkim rodzicom za przygotowanie  ,, truskawkowych"  ubranek.

  Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z imprezy w naszej Galerii.

                     Opracowały:

  Halina Mokrzycka- Cioch

  Katarzyna Jajuga

                          

 • MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS WIEDZY OGÓLNEJ "MAŁY OMNIBUS" 2014
  17.06.2014

  MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS WIEDZY OGÓLNEJ 

  "MAŁY OMNIBUS" 2014

   

  W dniu 17 czerwca w Przedszkolu nr 1 odbył się konkurs wiedzy ogólnej Mały omnibus" 2014.  Celem konkursu było:

  - promowanie najzdolniejszych dzieci, ich wiedzy  i umiejętności,

  - rozwijanie i utrwalenie wiedzy dzieci w zakresie edukacji: matematycznej, językowej, przyrodniczej, muzycznej i ruchowej,

  - pogłębianie i wspieranie uzdolnień i zainteresowań dzieci oraz rozwijanie kreatywności.

  Do konkursu przystąpiły wszystkie 4 nowodębskie przedszkola. Zgłoszone uprzednio pięcioosobowe grupy reprezentantów danego przedszkola przybyły do nas zaraz po śniadaniu.  Po powitaniu wszystkich zebranych i przedstawieniu komisji konkursowej, którą tworzyli; Pani Jolanta Orłowska- dyrektor Przedszkola nr 1, pani Beat Urbaniak- wychowawca grupy III w Przedszkolu nr 1, pani Zofia Gąsiorowska-nauczyciel z  Przedszkola nr 4 oraz Pan Waldemar Rydzik- Przewodniczący Rady Rodziców, następnie wszyscy zostali zapoznani z zasadami konkursu. Konkursowi przyświecał duch dobrej zabawy i zasady fair  play. Drużyny musiały wykazać się dużą wiedzą z różnych dziedzin, a pytania czasami były bardzo trudne. Rywalizacja była  bardzo zawzięta, decydujące punkty w postaci przydzielanych cukierków padły podczas zadań sportowych. Na końcu każda drużyna odpowiedziała na kilka pytań od Komisji Konkursowej. W oczekiwaniu na wyniki, dzieci zostały poczęstowane pysznym truskawkowym ciastem oraz kompotem, a następnie zwiedziły salę starszaków. 

  Wyniki Konkursu "Mały Omnibus" 2014, były następujące: 

  IV miejsce z 17 punktami  zajęło Przedszkole nr 4. Skład drużyny: 

  Wiktoria, Julia, Zuzanna, Bartosz, Łukasz 

  III miejsce z 18 punktami zajęło Przedszkole "Krasnal". Skład drużyny:

  Aleksandra, Alicja, Marlena, Michalina, Gabriela

  II miejsce i 22 punkty  otrzymało Przedszkole nr 5 im. Misia Uszatka. Skład  drużyny to:

  Fabian, Amelia, Karolina, Bartosz, Mikołaj

  I miejsce i 24 punkty otrzymało nasze Przedszkole nr 1. Skład drużyny to: 

  Krystian, Maciek, Emilka, Marlena, Michał

  Wszystkie dzieci otrzymały nagrody dla przedszkola i indywidualne dla siebie oraz statuetkę "Sowy Mądrej Głowy".

  Wszystkim uczestnikom, wychowawcom  i organizatorom serdecznie dziękujemy. 

  Agnieszka Pogoda, Anna Sadecka

  JURAPARK  BAŁTÓW    

                         

   

  Dzieci z grupy III i IV miały okazję w dniu 9.06.2014r zwiedzić JuraPark oraz Zwierzyniec w Bałtowie. Podróż odbyła się autokarem  bez żadnych przygód w obie strony. Dzieci w czsie jazdy podziwiały przez okna mijane okolice, dzieliły się z kolegami zawartością plecaków, śpiewały piosenki i nie mogły się doczekać przyjazdu na miejsce. Wycieczkę rozpoczęły od Zwierzyńca Górnego (Safarii), po którym poruszały się żółtym, amerykańskim Schoolbusem. Kierowca dawał sygnał klaksonem, a zwierzęta podchodziły pod okna autobusu. Dzięki temu dzieci z bliska mogły podziwiać piękne egzotyczne zwierzęta. Słuchając opowieści przewodnika dowiedziały się o ich zwyczajach. Spacerkiem przeszły przez Zwierzyniec Dolny, gdzie spotkały różnobarwne ptaki. Po odpoczynku, w trakcie, którego wzmocniły siły smacznym obiadkiem, poszły ścieżką JuraParku. Tam podziwiały dinozaury i prehistoryczne zwierzęta, wszystkie naturalnej wielkości, jest ich ponad 100 modeli. W "Obozowisku badacza" odkrywały szczątki dinozaura. Przy stanowisku paleontologa oglądały skamieniałości. W Muzeum Jurajskim podziwiały piękne minerały. Ścieżka dydaktyczna zakończyła się placem zabaw. Przed odjazdem dzieci zaopatrzyły się w różne pamiątki.

  Wycieczka do JuraParku w Bałtowie wzbogaciła naszą wiedzę o dinozaurach i dostarczyła wiele atrakcji. Wszyscy wrócili zadowoleni.

                                                                                                                                                                      mgr Beata Urbaniak

   

  KONKURS PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNY W PRZEDSZKOLU NR 4

   

  W dniu 4 czerwca, dzieci z grupy IV  z naszego Przedszkola wzięły udział w Konkursie Przyrodniczo-ekologicznym organizowanym przez sąsiednie Przedszkole nr 4. Do rywalizacji przystąpiło 3 przedszkola. Konkurs rozpoczął się występem dzieci z tamtejszego przedszkola, które przygotowały teatrzyk o tematyce ochrony przyrody.  Dzieci podczas konkursu musiały wykazać się szerokim gamą wiedzy z zakresów: segregacji śmieci, czystego powietrza i wody, znajomością kwiatów i ptaków oraz prawidłowymi zachowaniami w lesie oraz wieloma innymi. Dodatkowo musiały wykazać się dużym sprytem i sprawnością, podczas wykonywania zadań sprawnościowych czy zadań na czas. Rywalizacja była bardzo zawzięta, a nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała specjalnie do tego powołana komisja. Po zliczeniu wszystkich punktów, okazało się że wszystkie trzy drużyny otrzymały tą samą liczbę punktów i tym samym zajęły trzy pierwsze miejsca.

  Wszystkim drużynom, ich wychowawcom i rodzicom składamy gratulacje.

 • PIKNIK RODZINNY
  30.05.2014

  PIKNIK RODZINNY W PRZEDSZKOLU NR 1 W NOWEJ DĘBIE

   

  W  dniu 29 maja już po raz kolejny w Przedszkolu nr 1 odbył się Piknik Rodzinny. Jego celem jest integracja społeczności przedszkola: dzieci i rodziców, a także spotkanie i wspólna zabawa z absolwentami.

  Impreza obfitowała w wiele atrakcji. Zostały rozegrane mecze piłki nożnej dzieci z ich rodzicami, skoki przez linę, przeciąganie liny, konkurs piosenki, loteria fantowa, zabawy przy muzyce. 

      Dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych prowadzonych przez panią Olę z Klubu Osiedlowego Spółdzielni Mieszkaniowej oraz wysłuchały koncertu byłej wychowanki naszego przedszkola Sandry Mrówczyńskiej.  

     Jak co roku pracownicy kuchni przedszkola przygotowali grochówkę i kiełbaski, a rodzice upiekli pyszne ciasta.

  Składamy serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom i osobom zaangażowanym w organizację tej imprezy. 

 • MAMUSIU, TATUSIU
  27.05.2014

  MAMUSIU, TATUSIU KOCHAMY WAS.......     

  We wtorek 27.05.2014r. w Samorządowym Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość z okazji święta mamy i taty. Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych przygotowały program artystyczny: wiersze, piosenki, tańce. Wszystkie dzieci pięknie się prezentowały i starały się jak najlepiej wypaść. Rodzice podziwiali talenty swoich pociech i nagradzali gromkimi brawami. Na koniec nie obeszło się bez mocnych uścisków i całusów. Dzieci wręczyły swoim rodzicom przygotowane upominki. 

  Dzieci i personel przedszkola  życzy wszystkim rodzicom z okazji ich święta dużo zdrowia, szczęścia i miłości w życiu rodzinnym.    

                                                                                                                                             mgr Beata Urbaniak      

 • KSIĘGA DŻUNGLI
  22.05.2014

  Grupa teatralna „ KWADRAT”  W Przedszkolu nr 1

  Przedszkole nr 1 w Nowej Dębie w dniu 22.05.2014r.odwiedziła grupa teatralna „KWADRAT” pod opieka pani Agaty Dobrowolskiej i pana Łukasza Jugo, która zaprezentowała  przedstawienie pt.„Księgę dżungli”. Tym spektaklem zajęli I miejsce podczas Przeglądu Teatrów Obcojęzycznych „NA SCENĘ 2014”. Dzieci  poznały historię Mowgliego, chłopca wychowanego przez wilki, który wrócił do „ludzi”. Tęskniących za nim przyjaciół: przybranego ojca – niedźwiedzia Baloo, ciemnoskórego lamparta Bagheerę oraz pytona Kaa. Losy bohaterów powiązane były z małpką Bandor-Log oraz z odwiecznym wrogiem Mowgliego, tygrysem bengalskim – Shere Khanem. W przedstawieniu  wystąpiła  była wychowanka naszego przedszkola Sandra Mrówczyńska, która wcieliła się w rolę  niedźwiedzia Baloo. Małej publiczności bardzo podobał się występ.Grupa teatralna „ KWADRAT”  W Przedszkolu nr 1

  Zapraszamy do albumu fotograficznego.

 • LEKCJA BIBLIOTECZNA
  07.05.2014

  LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

  W ramach realizowanej tematyki kompleksowej pięciolatki z Przedszkola nr 1 w Nowej Dębie uczestniczyły w lekcji bibliotecznej prowadzonej przez panią Krystynę Gurdak.Wizyta zbiegła się również z Dniem Bibliotekarza, który przypada  8 maja oraz Tygodniem Bibliotek.Dzieci zapoznały się z miejscem, jakim jest biblioteka, następnie dowiedziały się Jak powstaje książka? Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece, ale nie ostatnia! Mali czytelnicy zapewnili, że będą często wracać tu z rodzicami.

 • Pochód z okazji "ŚWIĘTA ZIEMI"
  06.05.2014

  "POCHÓD Z OKAZJI "ŚWIĘTA ZIEMI"

  Wszyscy wiemy, jak ważne jest dla nas kształtowanie postaw proekologicznych. W  tym celu nasze przedszkole bierze udział w różnorodnych akcjach promujących i wdrażających dzieci do zachowań ekologicznych.  W tym roku również pamiętaliśmy o "Dniu Ziemi". Z tej okazji nawiązaliśmy współpracę z Szkołą Podstawową nr 2, i wraz z nią wzięliśmy udział w pochodzie z okazji "Święta ZIEMI". Pochód ruszył z pod szkoły podstawowej, następnie ulicami miasta, min.: Leśna, Krasickiego, plantami i następnie zatoczył koło i wrócił do szkoły. Podczas przemarszu nie brakowało transparentów proekologicznych, króre wykonały dzieci i samodzielnie je niosły. Dzieci chętnie wykrzykiwały proste i wpadające w ucho hasła " Dbajmy o przyrodę", "Ratujmy to, co piękne",  "Brudne śmieci precz od rzeki" itp.  Wspólny pochód miał przypomnieć nie tylko dzieciom ale i także mieszkańcom Nowej Dęby w jak pięknej okolicy mieszkamy, że należy o nią dbać i patrzeć w przyszłość, aby nasze młode pokolenie wyrosło wśród tej pięknej  przyrody i mogło poczuć się jej częścią. 

   

  XI FESTIWAL PIOSENKI EKOLOGICZNEJ PRZEDSZKOLAKÓW W TARNOBRZEGU

   

  Z okazji Światowego Dnia Ziemi 29.04.2014 r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się XI Festiwal Piosenki Ekologicznej pod hasłem „Szanujmy zasoby naturalne”. Organizatorami było Przedszkole nr 4 oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega. W imprezie udział wzięło 21 placówek z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Nasze miasto reprezentowała wychowanka Przedszkola nr 1 Martyna Mrówczyńska, która zaśpiewała piosenkę pt. „Wielkie sprzątanie”  

  W trakcie koncertu w ramach akcji „Wkręć się na ekologię” przedszkolaki uczone były zgniatania pustych, plastikowych butelek, by te w pojemnikach na surowce wtórne zajmowały jak najmniej miejsca.

 • Jak pomóc dziecku nadpobudliwemu psychoruchowo?
  16.04.2014

  Nadpobudliwość psychoruchowa w wieku przedszkolnym

   

   Pójście dziecka do przedszkola jest często pierwszym momentem gdy dziecko musi nauczyć się

   przestrzegania pewnych reguł. Pojawiają się wówczas pierwsze problemy.

  Nadpobudliwość psychoruchowa przejawia się w całej działalności dziecka i powoduje dalsze trudności wychowawcze. 

  Praca w przedszkolu z takimi dziećmi wymaga od nauczyciela nie tylko cierpliwości

  ale również pomysłowości i umiejętności wprowadzenia dziecka do pracy z całą grupą.

   W przedszkolu warto zacząć od rzeczy najprostszych, czyli np. ustawienia stolika, ławki

  dziecka nadpobudliwego bliżej biurka nauczyciela, w pewnym oddaleniu od innych dzieci.

  Takie usytuowanie dziecka ogranicza ilość wzmocnień otrzymywanych od kolegów,

  będących reakcją na zachowanie dziecka (np. błaznowanie), ułatwia też nauczycielowi stałe

  monitorowanie zachowania dziecka. Pozwala częściej przekazywać dziecku informacje

  dotyczące jego pracy i zachowania.

   W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym należy zwrócić baczną uwagę na aranżację

  przestrzeni, w której dzieci siedzą na podłodze w trakcie zajęć lub zabawy.

  Obszar, w którym znajduje się dziecko z nadpobudliwością psychoruchową powinien mieć wyraźnie oznaczone granice. 

  Może to być mały prostokątny dywanik.

   Dziecko nadpobudliwe powinno mieć przygotowany kącik relaksacyjny, w którym może

  odpocząć od nadmiaru bodźców, swobodnie obserwować zabawy dzieci. Nigdy ten kącik

  nie powinien być traktowany jako miejsce kary. Dziecko wraca do zabawy z dziećmi kiedy

  samo zdecyduje, że już chce to zrobić.

  Objawy nadpobudliwości psychoruchowej:

  - zaburzenia koncentracji uwagi ( słabsza zdolność do koncentrowania się na wykonywanym

     zadaniu, obejmuje zarówno skierowanie uwagi jak i jej utrzymanie),

   - nadruchliwość ( nadmierna, niczym nie uzasadniona aktywność ruchowa),

   - impulsywność ( brak zdolności do zahamowania reakcji).

  Zaburzenia uwagi

   - bardzo szybkie rozpraszanie się ( problem z utrzymaniem uwagi na jednym wybranym

      bodźcu, problem z wyborem najważniejszego bodźca),

   - brak koncentracji uwagi na szczegółach,

   - trudności ze skupieniem uwagi przez dłuższy czas (dziecko potrafi skupić się na tym, co go

      interesuje, nie może się skoncentrować na zadaniach, które uważa za nudne, trudne, które

      trzeba powtarzać i z wykonania których nie ma satysfakcji),

   - niezdolność do dłuższego słuchania (sprawia wrażenie jakby nie słuchało przekazywanych

      mu komunikatów),

   - trudności z zastosowaniem się do następujących po sobie instrukcji ( lecz nie z powodu

      niezrozumienia instrukcji),

   - trudności ze zorganizowaniem sobie pracy, nauki, zabawy,

   - unikanie aktywności wymagającej utrzymania uwagi, ( niechętnie podejmuje zadania wymagające dłuższego wysiłku intelektualnego),

   - szybkie przerywanie rozpoczętej pracy,

   - trudności z zakończeniem rozpoczętych prac,

   - przechodzenie do wykonywania kolejnej czynności nie kończąc poprzedniej,

   - skłonność do gubienia rzeczy osobistych (gubi przybory szkolne, rzeczy potrzebne do pracy

      i nauki),

   - wyraźna rozpraszalność (łatwo ulega rozproszeniu pod wpływem nawet słabych bodźców

      wzrokowych, dźwiękowych i zapachowych),

   - zapominanie (zapominanie poleceń, zapominanie o codziennych obowiązkach i zadaniach).

  Nadmierna impulsywność

   - działanie pod wpływem impulsu,

   - wyrywanie się z odpowiedzią, zanim pytanie zostanie zadane w całości (działa szybciej niż

      myśli nie licząc się z konsekwencjami),

   - trudności z zaczekaniem na swoją kolej, np. podczas gier zespołowych,

   - trudności z powtarzaniem ćwiczeń,

   - przerywanie innym (częste wtrącanie się i przerywanie rozmowy lub zajęć innych osób),

   - nadmierna gadatliwość,

   - niecierpliwość (nie potrafi czekać na swoją kolej, na nagrodę),

   - brak umiejętności planowania działań,

  - częsta zmiana zajęć.

   Nadmierna ruchliwość

   - częsta potrzeba ruchu,

   - nadaktywność ruchowa podczas siedzenia - wiercenie się, kręcenie, machanie rękami, nogami  (,, niepokój” w obrębie miejsca siedzenia),

   - trudność w utrzymaniu pozycji siedzącej – częste wstawanie z miejsca, chodzenie po sali,

     bieganie, (nie jest w stanie trwać dłużej w jednej pozycji, niemożność usiedzenia w miejscu,

     gdy jest to wymagane),

   - manipulowanie różnymi przedmiotami, np. kredką, ołówkiem, kartką,

   - poziom aktywności nadmierny w stosunku do poziomu rozwoju (wskazuje nadmierną,

     chaotyczną, bezcelową aktywność),

  - nadmierna gadatliwość i hałaśliwość podczas zabawy.

  Wskazania dotyczące postępowania z dzieckiem nadpobudliwym psychoruchowo

  1. Pracę z dzieckiem nadpobudliwym zaczynaj zawsze od akceptacji jego odmienności.

  2. Stwarzaj dziecku poczucie bezpieczeństwa.

  3.W kontaktach z dzieckiem zachowuj spokój i rozsądek.

  4. Nadmiernej aktywności dziecka staraj się pozytywnie ukierunkować.

  5. Stosuj konsekwentne i jednolite formy postępowania z dzieckiem.

  6. Dostrzegaj sukcesy, a nie tylko porażki dziecka.

  7. Wprowadzaj w życie dziecka porządek i rutynę.

  8. Trzymaj się ustalonych, przejrzystych zasad (postępowania, oceniania, nagradzania, itp.).

  9. Przekazuj krótkie, pojedyncze polecenia, uwagi, instrukcje.

  10. Kontroluj własne emocje w kontakcie z dzieckiem.

  11. Stosuj zasadę stopniowania trudności.

  12. Przewiduj i zapobiegaj trudnym momentom przez należytą uwagę skierowaną na dziecko.

  13. W miarę możliwości ograniczaj dopływ wielu bodźców na raz

  14. Staraj się zaspakajać potrzebę ruchu dziecka.

  15. Dostarczaj dziecku pozytywnych doświadczeń społecznych.

  16. Wyeliminuj z życia dziecka pośpiech.

  17. Wzmacniaj pożądane zmiany w zachowaniu dziecka.

  18. Staraj się ograniczyć oglądanie telewizji, wyeliminować programy o treści agresywnej.

  19. Proponuj dziecku zabawy o charakterze uspakajającym typu: lepienie, wycinanie,

        malowanie, rysowanie.

  Współpraca przedszkola z rodzicami w zakresie wspomagania rozwoju dzieci nadpobudliwych

  Zasady, na których powinna opierać się współpraca:

  - dwustronna wymiana informacji,

  - nauczyciel postrzegany jest przez rodzica jako osoba przyjazna dziecku, godna zaufania,

     kompetentna,

  - obydwie strony okazują sobie wzajemny szacunek i zrozumienie,

  - przestrzegane są ustalenia odnośnie priorytetów wzajemnej współpracy opartej na zasadzie

    demokratyzmu i partnerstwa.

  Dobra współpraca domu i przedszkola sprawia że:

  - dziecko postrzega rodziców i nauczycieli jako współpracujące ze sobą osoby,

  - rodzic ma poczucie realnego wsparcia ze strony nauczyciela, jest lepiej przygotowany do

    dalszej współpracy z kolejnymi specjalistami pracującymi z jego dzieckiem,

  - wzrasta wzajemne zaufanie zmniejszające u rodziców poczucie osamotnienia w pracy

  wychowawczej z dzieckiem, a u nauczyciela podnoszące komfort psychiczny pracy.

  Wskazania dla rodziców


  1. Dziecko powinno mieć zapewnioną w domu atmosferę akceptacji i spokoju.


  2. Należy być konsekwentnym w ustalaniu reguł, obowiązków i karceniu.


  3. Osoby dorosłe powinny kontrolować swoje emocje w kontakcie z dzieckiem nadpobudliwym, nie wolno im reagować wybuchowo i gwałtownie.


  4. Zawsze należy stwarzać poczucie bezpieczeństwa i dać dziecku do 
  zrozumienia, że się je kocha, ale się jest konsekwentnym wymagającym.


  5. Wymagania stawia się w sposób jasny i klarowny, aby dziecko znało swoje obowiązki i wiedziało, jak ma się zachować w danej sytuacji.


  6. Obowiązki domowe powinny być dostosowane do jego możliwości. Każdy przejaw chaosu eliminuje się, a chwali się za dobre wykonanie zadania oraz docenia się trud włożony w pracę, choćby dziecko wykonało ją mniej dokładnie.


  7. Ważne jest, aby dzienny rozkład zajęć dziecka był uporządkowany, miał jasną strukturę: odpowiednią i tę samą porę wstawania, oglądania telewizji, kolacji i snu.


  8. Należy ograniczyć czas oglądania telewizji, wyeliminować programy o treści agresywnej z dużym ładunkiem emocji i szybką akcją.


  9. Gdy dziecko wykonuje daną pracę, eliminuje się dodatkowe bodźce, które mogą rozpraszać, na przykład wyłącza się radio, chowa zabawki z biurka.


  10. Osoby opiekujące się dzieckiem nadpobudliwym powinny nauczyć się odczytywać jego sygnały ostrzegawcze poprzedzające wybuch. Spokojnie interweniować, aby uniknąć wybuchu, przez odwrócenie uwagi lub spokojnie omówić konflikt.


  11.Liczbę dzieci biorących udział w zabawie należy ograniczyć do jednego lub dwóch ze względu na duże rozproszenie i pobudliwość. Dom jest najlepszym miejscem do zabawy, ponieważ można obserwować dziecko i interweniować w każdej chwili.


  12.Proponowane zabawy w chwilach wolnych to: lepienie, wycinanie, 
  malowanie, układanie klocków.


  13.W sytuacji konfliktowej nie należy zostawiać dziecka zbyt długo w napięciu emocjonalnym, na przykład odsyłać je do swojego pokoju, odraczać karę do przyjścia ojca. Rozwiązanie konfliktu powinno nastąpić zaraz po sytuacji konfliktowej.


  14.Opiekunowie powinni codziennie poświęcić trochę czasu na rozmowę i wspólną zabawę.


  15.Opiekunowie powinni też odnosić się do dziecka z wyrozumiałością 
  i cierpliwością, ponieważ jego zachowanie nie wynika ze złości, ale 
  nieumiejętnego kontrolowania swego zachowania.


  16.Dla dziecka trzeba wyznaczyć osobny pokój lub część pokoju, jako jego własny teren oraz miejsce do zabawy.

  Przykłady zabaw i zajęć prowadzonych z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo.

  1. Patyczkowe układanki

  Dajemy dziecku kolorowe patyczki lub kolorowe paski papieru różnej długości i szerokości. Dziecko układa wzory według własnych pomysłów.

  • Układając wzory, dziecko może opowiadać o tym, co układa – powstaje opowiadanie.
  •  Pokazujemy dziecku określony wzór. Zdaniem dziecka jest nazwanie tego wzoru (nazwą rzeczywista lub wymyśloną), krótka wypowiedź na jego temat i wreszcie ułożenie go na stoliku. Możemy tutaj wprowadzić element współzawodnictwa, mówiąc, „kto ułoży pierwszy – ty czy ja”.

   

  2. Zabawy przy muzyce

  •  Przez chwilę wsłuchujemy się w muzykę, np. relaksacyjną. Próbujemy usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej głosów. Potem nazwać je i odtworzyć.
  •  Siedzimy przez chwilę z zamkniętymi oczami i wsłuchujemy się w muzykę. Następnie opowiadamy, co słyszeliśmy, gdzie zabrała nas ta muzyka. Następnym etapem może być malowanie wysłuchanej muzyki.
  • Taniec połamaniec – przy muzyce zatańcz wymyślony taniec. Pokaż, jak umiesz się wyginać i jakie robić figury.
  • Taniec z balonikiem – dzieci dobierają się parami. Prowadzący puszcza muzykę. Dzieci, trzymając balonik brzuchami, plecami, ramionami, starają się tańczyć tak, by nie wypuścić balonika.
  • Brakujące krzesełko – na środku sali ustawiamy w kole krzesełka (o jedno mniej niż uczestników). W trakcie muzyki dzieci maszerują, podskakują, tańczą, powoli biegają wokół krzesełek. Kiedy muzyka cichnie, dzieci siadają na krzesełkach. Dla jednego brakuje krzesełka i odpada z zabawy.
  • Falująca woda (przykład zabawy z chustą animacyjną) – przy muzyce dzieci poruszają chusta animacyjną trzymaną w obu rękach w rytm muzyki.

  Na poruszany materiał można położyć piłkę, kulkę z papieru, pluszaka i rytmicznie go podrzucać do góry, tak by nie spadł na podłogę.

  3. Ćwiczenia oddechowe

  • Oddychanie przeponą – dziecko leży na podłodze na plecach, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte mocno o podłogę. Wdychając powietrze nosem, napełniamy brzuch, który jak balonik, podnosi się do góry. Przy wydechu ustami brzuch opróżnia się i przyjmuje pozycje wklęsłą.
  •  Zatrzymaj piłeczkę – dzieci siedzą wygodnie przy stoliku, nogi mocno oparte o podłogę. Na stoliku leży piłeczka (najlepiej pingpongowa). Dzieci dmuchają tak na piłeczkę, aby ta nie spadła ze stolika.
  • Piórko – każde dziecko otrzymuje piórko. Spacerując po sali, dmucha na piórko, aby nie spadło na podłogę. Można utrudnić i mierzyć czas.

   

  4. Zabawy plastyczne

  • Pokaż jak się czujesz – przygotowujemy na tackach farby plakatowe. Na stoliku przygotowane są szare papiery. Zadaniem dzieci jest namalowanie palcami tego, co czują (radość, złość, smutek). Po namalowaniu możemy poprosić dziecko o krótką wypowiedź na temat swojej pracy.
  •  Kolorowy labirynt – do pudełka wkładamy kartkę papieru dopasowana do dna. Na kartce robimy 5 kleksów z farby różnego koloru. Następnie wkładamy szklaną kulkę i prosimy dziecko, aby tak poruszało pudełkiem, by kulka zamalowała całą kartkę.
  • Wspólne dzieło – na dużym arkuszu szarego papieru, po kolei wybrane dziecko coś maluje. Powstaje jeden wspólny obraz, do którego dzieci układają potem opowiadanie.

  Podobne dzieło może powstawać w grupach. Najpierw maluje jedna grupa dzieci, potem druga i tak wszystkie grupy malują jedno duże dzieło pod wspólnym tytułem, np. Na łące, w lesie.

  5. Zabawy z elementem ruchu

  • Kolankowa zabawa – dzieci siedzą w kole na dywanie. Ręce trzymają na kolanach. Nauczyciel wskazuje dziecko, od którego rozpocznie się zabawa. Dziecko klepie sąsiada w kolano, może klepnąć raz, dwa razy lub trzy razy. Dziecko klepnięte w kolano musi wykonać określone zadanie przypisane określonej liczbie klepnięć.
  • Klamerki – dzieci mają przypięte do ubrania klamerki do bielizny. W określonym czasie (gdy gra muzyka) dzieci maja zdobyć jak najwięcej klamerek lub pozbyć się jak najwięcej klamerek przypinając je do ubrania innym dzieciom.
  •  Zabawa z pudłami – dzieci mają do dyspozycji duże kartonowe pudła. Mogą z ich budować różne tunele, mosty, wchodzić w nie, chować się. Zabawy według pomysłów dzieci.

   

  6. Zabawy wyrażające i nazywające emocje

  •  Mały aktor – podczas dowolnych zabaw improwizujemy scenkę przedstawiającą sytuacje zdarzające się w przedszkolu lub w domu. Najpierw dzieci przedstawiają to w swój sposób, wcielając się w role bohaterów. Następnie możemy wprowadzić swój scenariusz z akceptowanym przez nas zachowaniem. Zabawy i ćwiczenia pamięci i koncentracji uwagi.
  • Kolorowy świat – wymieniamy z dziećmi rzeczy w różnych kolorach (np. czerwonym – papryka, jabłko, serce, itd.) i omawiamy ich smak, wygląd przeznaczenie.
  • Taniec z gazetą na głowie – dzieci tańczą przy muzyce, trzymając gazetę na głowie. Należy tak poruszać się w rytm muzyki, aby gazeta nie spadła z głowy.
  • Kalkomania – dziecko dostaje obrazek przykryty przeźroczystą kartką. Zadaniem dziecka jest przekalkować obrazek. Może go także pomalować. Ilość szczegółów zależy od wieku dziecka.

   

  Materiał został opracowany w ramach projektu  „Na czasie- program wspierający rozwój placówek  w powiecie tarnobrzeskim".

  Do sporządzenia powyższego materiału wykorzystano materiały szkoleniowe z warsztatów i wykładów w których uczestniczyły nauczycielki Przedszkola nr 1.

  Anna Chorab

  Katarzyna Jajuga

  Teresa Orzakiewicz

     "Wielkanoc puka do drzwi"

  Święta Wielkanocne to symbol nowego życia, odrodzenia. To czasu radości, rodzinnych spotkań i wzruszeń.
  Z tej okazji  16 kwietnia w Przedszkolu nr 1  w Nowej Dębie, odbył się teatrzyk wielkanocny pt. "WIELKANOC PUKA DO DRZWI", zaprezentowany przez grupę 6- latków, przygotowanych przez Panią Agnieszkę Pogodę.  W godzina
  ch porannych  program artystyczny oglądnęły  dzieci i  pracownicy przedszkola oraz pani dyrektor. Natomiast w godzinach popołudniowych na przygotowane przedstawienie przybyli licznie rodzice. Zaproszeni goście ze skupieniem wsłuchiwali się w głęboki sens przekazywanych treści.  "CHLEB, JAJKO, KIEŁBASA, SER, CHRZAN, CIASTO" - cóż znaczą, te produkty w naszym świątecznym koszyku? O tych i innych symbolach Wielkanocy mówiły na przedstawienia dzieci. Przypominały o tradycjach: święcenia palm, malowania pisanek czy śmingusie dyngusie. Wszystko to połączone z piosenkami i przeplatane tańcami. Nie zabrakło, również zapomnianych już w dzisiejszych czasach Dyngusiarzy, którzy  chodzili w dawnych czasach po wsi, śpiewając piosenki, ciągnąc ze sobą wózek dyngusowy. Przedszkolni Dyngusiarze, przypomnieli wszystkim zgromadzonym starą chodzenia z kurkiem polewając wszystkich gości wodą. Na zakończenie przedstawienia -  z najlepszymi życzeniami  od dzieci, nauczycieli i pani dyrektor, wszyscy otrzymali drobne upominki. 
                                                         Przygotowała: Agnieszka Pogoda   

   

   

  Konkurs na logo przedszkola rozstrzygnięty

  W dniu 14 kwietnia 2014 r. Komisja Konkursowa w składzie:

  Pan Waldemar Rydzik - przewodniczący RR

  Pani Ewelina Sutkowska - z-ca przewodniczącego RR

  Pani Edyta Furtak - Buś - nauczyciel

  Pani Beata Urbaniak - nauczyciel

  Pani Jolanta Orłowska - dyrektor

  spośród 16 prac wybrała jedną, opracowaną przez Panią Krystynę Kasperkiewicz - emerytowanego nauczyciela przedszkola.

  Komisja konkursowa przy ocenie prac wzięła pod uwagę zgodność projektu z danymi pzredszkola, oryginalność znaku, czytelność, pomysłowość oraz walory artystyczne.

  Wybrany symbol bęzie służył do celów identyfikacyjnych, reklamowych, korespondencyjnych i promocyjnych przedszkola.

 • 04.04.2014

   

  PRZEDSZKOLAKI CHCĄ PŁYWAĆ     

  Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie i należy go krzewić i rozwijać zainteresowania od najmłodszych lat. W tym celu w naszym mieście nawiązała się współpraca przedszkoli z SOSIR, w ramach której zorganizowano spotkania z ratownikami WOPR. W naszym przedszkolu gościliśmy ratowników w dniu 02.04.2014r. - gr.III i 04.04.2014r. - gr. IV.

   Celem spotkań jest zachęcenie dzieci do nauki pływania oraz korzystania z basenu krytego jako jednej z metod spędzania wolnego czasu. Dzieci dowiedziały się co należy zabrać ze sobą idąc na basen, jakie czynności wykonać przed wejściem do wody. Poznały zasady bezpiecznego poruszania się i korzystania z basenu. Dowiedziały się również jaką rolę spełnia ratownik, jaki jest kolor jego koszulki i jak wygląda na niej napis. Dzieci poznały nazwy różnych stylów pływackich, akcesoria, które można wykorzystać do nauki pływania i zabaw w wodzie.

    W ramach nawiązanej współpracy oprócz spotkań w przedszkolu, dzieci wezmą udział w wycieczce na basen. Podczas, której bezpośrednio poznają obiekt basenu krytego oraz pracę ratowników.

     Mamy nadzieję, że podjęta współpraca z SOSIR przyniesie wymierne efekty i dzieci chętnie będą korzystać z basenu i uczyć się pływania już od najmłodszych lat.

    Zdjęcia w zakładce album fotograficzny.      mgr Beata Urbaniak

   

   

   

  CYRK W PRZEDSZKOLU           

  Dzisiaj w przedszkolu tj. 03.04.2014r. gościliśmy artystów z cyrku "Kaskada". Dzieci podziwiały występy klauna, który bawiłdzieci różnymi sztuczkami oraz zapraszał do udziału w czarowaniu chętne dzieci. Artystka Natalia między innymi popisała się żonglowaniem oraz kręceniem hula - hop. Dzieci podziwiały różne akrobacje z ogniem oraz leżenie na potłuczonym szkle. Panie z przedszkola również miały możliwość popisać się swoimi umiejętnościami cyrkowymi. Wraz z artystami przyjechały zwierzęta była to suczka o imieniu Kaskada, która pokazała przeskoki przez obręcze, taniec i przewroty oraz króliczek, który wyskoczył z kapelusza. Publiczność przedszkolna nagrodziła artystów gromkimi brawami.

       Zdjęcia znajdują się w zakładce album fotografic          mgr  Beata Urbaniak

   

  30.03.2014r.

  SPRAWOZDANIE Z II EDYCJI AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA – PRZEDSZKOLAK PEŁEN  ZDROWIA -„ODPORNOŚĆ WZMACNIAMY, BO O ZDROWE ŻYWIENIE I HIGIENĘ  DBAMY’’

   

  Nasze przedszkole  w okresie od  15 grudnia do 15 marca brało udział w VI Edycji Akademii Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem ‘’ ODPORNOŚĆ WZMACNIAMY , BO O ZDROWIE I HIGIENĘ DBAMY’’. W tym okresie nauczycielki przeprowadziły  wiele zajęć i zabaw,  a także szereg działań , które miały na celu wpojenie dzieciom i ich rodzicom zdrowych nawyków. Na początek tej edycji zorganizowałyśmy w holu przedszkola wystawę z prezentacją dla rodziców, aby mogli się już na początku akcji zapoznać z różnymi informacjami  zawartymi w prezentacji otrzymanej od Organizatora. Korzystałyśmy w zajęciach  z materiałów przygotowanych przez Organizatora Akademii Zdrowego Przedszkolaka, a także z własnych pomysłów. Zwracałyśmy uwagę dzieciom na to, że o odporność trzeba dbać w ciągu całego roku, ale przede wszystkim w okresie jesienno- zimowym, tłumaczyłyśmy  naszym wychowankom w jaki sposób należy dbać o zdrowie, w jaki sposób można się ustrzec przed chorobą, jak w naturalny sposób można wzmocnić swoją odporność organizmu.

  W pierwszym tygodniu blok tematyczny  dotyczył zdrowia i choroby, dzieci dowiedziały się co to są wirusy i bakterie, co to jest odporność i dlaczego należy ją wzmacniać, dlaczego nie należy bać się lekarza? Skąd biorą się leki? Dzieci wysłuchały bajek ‘’Zwierzątka Ze Zdrowego Zakątka’’-pt. „ Jak się łapie grypę?’’; ‘’Co się zdarza u lekarza czyli Dlaczego nie należy bać się lekarzy?’’ oraz ‘’ Z wizytą w aptece czyli Borsuk Ziółko i jago  ziółka’’.

  Aby dzieciom bardziej przybliżyć te zagadnienia, wybraliśmy się na wycieczkę do apteki. Dzieci z V grupy odwiedziły aptekę  "POD RÓŻĄ". Tam pani  farmaceuta opowiedziała dzieciom i pokazała jak się robi maść, dowiedziały się również skąd się biorą leki i zioła w aptece i z czego niektóre z nich się produkuje. Pani farmaceuta pokazała dzieciom wiele witamin w kapsułkach i wyjaśniła na co wpływają, ale również przypomniała, że najcenniejszym źródłem witamin są owoce i warzywa, powinny ich jak najwięcej spożywać. Również dzieci z grupy I i II odwiedziły inną aptekę, mogły zobaczyć jak wygląda praca farmaceuty, jak wyglądają półki z lekami, jak należy się zachowywać podczas pobytu w aptece.

  Natomiast grupa IV- sześciolatki były z wizytą u stomatologa. Korzystając z tej wizyty dzieci miały zrobiony przegląd ząbków, okazało się , że wiele z nich regularnie chodzi na wizyty do pani doktor i wcale nie było to dla nich przykre siadać na fotel dentystyczny- były bardzo odważne. Pani dentystka pokazała dzieciom na modelu szczęki jak należy myć zęby , pokazała im wiele rekwizytów dentystycznych.

  W pierwszym tygodniu dzieci kolorowały  obrazki wirusów i bakterii przesłane przez Organizatora, lepiły z plasteliny i malowały farbami według swojego pomysłu. Na zajęciach przypomniały sobie numery alarmowe – przedstawiały scenki sytuacyjne, jak wezwać pogotowie ratunkowe gdy ktoś potrzebuje pomocy. Na koniec zajęć dzieci śpiewały Hymn- ‘’ PORADNIK ZDROWEGO PRZDSZKOLAKA’’.

  W kolejnym tygodniu dzieci poszerzały wiedzę na temat budowania odporności poprzez odpowiednią higienę. Zapoznały się z pojęciem higieny, nauczyły się podstawowych  zachowań  i potrzeb, takich jak: mycie rąk po wyjściu z toalety i przed posiłkami oraz że podczas kichania i kasłania należy zasłaniać usta i nos przedramieniem. Podczas różnego rodzaju zabaw poprawnie nazywały przedmioty służące utrzymaniu higieny całego ciała, rozwiązywały zagadki o higienie. Dzieci dowiedziały się dlaczego ważne dla ich zdrowia jest mycie rąk, mycie zębów i całego ciała oraz dbanie o zmysł słuchu. Zapamiętały również, że oprócz higieny własnego ciała, ważne utrzymanie jest higieny wokół siebie poprzez dbanie o czystość pomieszczeń zabawek, a także poprzez niehałasowanie  podczas zabawy. W utrwaleniu tej wiedzy pomocne były piosenki ,,Mydło lubi zabawę”, ,,Myj ząbki”, ,, Hymn- Poradnik zdrowego przedszkolaka”, wierszyki związane z higieną oraz bajka ,,Dlaczego nie można hałasować”.

  W trzecim tygodniu blok tematyczny dotyczył informacji w jaki sposób  odpowiednie odżywiane wpływa na zdrowie i odporność organizmu. Dzieci przypomniały sobie piramidę żywienia oraz rozmawiały na temat produktów, które sprzyjają zdrowiu. Dowiedziały się także, które witaminy są ważne w budowaniu odporności i w jakich  produktach się znajdują. Dowiedziały się również, że niektóre warzywa i owoce są naturalnymi lekami. Samodzielnie wykonały syropki z cebuli i cytryny. Poprzez literaturę poznały, że nadmiar i niezdrowe żywienie szkodzi zdrowiu. W przyswajaniu tej wiedzy pomogły też plansze, piosenki i zabawy przygotowane przez Akademię Zdrowego Przedszkolaka.

  W czwartym tygodniu  blok tematyczny dotyczył tematu – RUCH  I HARTOWANIE NA WZMOCNIENIE ODPORNOŚCI.

  Dzieci podczas realizowanej tematyki  zajęć, poznały nową piosenkę, doskonaliły zdolność wysławiania się, opowiadały o tym jak spędzają czas w domu, jakie zabawy preferują oraz jakie sporty  uprawiają.  Poszerzyły  swoją wiedzę na temat spędzania czasu na świeżym powietrzu, oraz jego wpływie  na hartowanie naszego organizmu. Podczas zajęć dzieci poszerzyły swój zasób słownictwa, a szczególną satysfakcję sprawiły im zabawy i ćwiczenia gimnastyczne. Dzieci chętnie i  z zaangażowaniem wykonywały wszystkie zadania. Wykonywały ćwiczenia  poranne podczas zabawy ruchowej „Gimnastyka to zdrowie”. W skupieniu wysłuchały dalszych przygód „Zwierzątka z Zdrowego Zakątka”- „Dlaczego ruch jest ważny w budowaniu odporności’’. Kolorowały rysunki do analizowanego opowiadania. Na przełomie kilku dni zapoznały się również z podstawowymi elementami jogi, które bardzo przypadły im do gustu. Bawiły się wspólnie, ćwicząc do recytowanego przez nauczycielką wiersza „Gimnastyka”. W ostatni dzień, dzieci pochwaliły się swoją wiedzą, podsumowując realizowaną tematykę, utrwalając piosenkę i przypominając  jak ważną rolę odgrywa ruch dla naszego zdrowia.

          

    Koordynator: Anna Sadecka
  Halina Mokrzycka - Cioch

   Konkurs Dziecięcej Piosenki Przedszkolnej

   

  Dnia 27 marca 2014 r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs muzyczny pod hasłem: 

  ,,Festiwal piosenki przedszkolnej”. 

  Koordynatorem konkursu była w pani Katarzyna Jajuga.

  W konkursie wzięło udział 17 dzieci z naszego przedszkola.

  Celem konkursu było :

  - prezentacja dorobku artystycznego dzieci w wieku przedszkolnym

  - popularyzacja śpiewania

  - promowanie dziecięcej twórczości artystycznej

  W konkursie uczestniczyły dzieci w wieku 3-7 lat. Każde dziecko prezentowało jedną piosenkę.

  Oceny uczestników dokonało jury w składzie:

  - przewodnicząca – pani dyr. Jolanta Orłowska, nauczycielka: Edyta Furtak-Buś oraz Ryszard Trawiński – nauczyciel muzyki.

  Publiczność zgromadzona w przedszkolu: dzieci i rodzice oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników.

  Po przesłuchaniu wszystkich uczestników konkursu wyłoniono zwycięzców.

  I    miejsce Martyna Mrówczyńska gr. III

  II   miejsceLenka Biednik    gr. II

  III  miejsceZuzanna Wolak   gr. V

  Jury wyróżniło dodatkowo jeszcze troje dzieci: Lucję Krzyżanowską z gr. I, Kornelię Pogodę z gr. II oraz Amelię Cioch  z gr. IV.

  Nagrodzonym i wyróżnionym dzieciom przyznano dyplomy, upominki i słodycze. Wszystkie pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplom za udział i słodycze,  które wręczyła pani dyrektor J Orłowska.

  Serdecznie dziękuję za pracę jury oraz paniom nauczycielkom i rodzicom za wspaniałe przygotowanie dzieci do konkursu.

  Relacja fotograficzna w albumie.

   

   


  opracowała: mgr Katarzyna Jajuga

   

   

  Jak pomóc dziecku nieśmiałemu? - wskazówki dla rodziców.

   

  Dzieci nieśmiałe nie stwarzają zwykle problemów wychowawczych. Są więc często niezauważalne w szkole, a nawet w domu, ich cierpienie i trudności nie są dostrzegane przez dorosłych. Są pozostawione same sobie i postrzegane jako odrzucające kontakt – co jest dużym błędem. Wymagają pomocy już od wczesnych lat, aby niewłaściwe formy zachowań i złe przekonania na własny temat nie uległy utrwaleniu.

      W zależności od wieku dziecka i jego sytuacji rodzinnej i szkolnej wprowadzane są różne metody pracy (od zabawowych do racjonalnego rozpracowywania problemów), ale główne założenia i kierunki działania są w zasadzie takie same.

  Nieśmiałość występuje jako:

  • Przejściowe zjawisko rozwojowe (koniec wieku przedszkolnego i początek szkolnego),       co jest związane z nasileniem się sytuacji oceny.
  • Względnie trwała cecha osobowości człowieka.

   

      Warunkiem koniecznym uzyskania sukcesu jest współdziałanie wszystkich osób dorosłych opiekujących się dzieckiem w domu i w przedszkolu.

   

  W PRACY Z DZIECKIEM NIEŚMIAŁYM NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA:

  1. Wytwarzanie spokojnej i życzliwej atmosfery w czasie pracy i nauki dziecka.

  Nie należy:  

  -zniechęcać dziecko

  -robić niepotrzebne uwagi

  -narzucać własne plany i pomysły

  -dopuszczać do płaczu i zdenerwowania przy napotykaniu trudności (pierwsze trudniejsze prace rozpoczynamy i kończymy razem z dzieckiem)

  -przerywać pracę dziecka

  1. Stwarzanie sytuacji zadaniowych, w których dziecko może odnieść sukces. Stosowanie pochwał – także publicznych.
  2. Obniżanie poziomu napięcia w sytuacjach oceniania i sprawdzania wiadomości (zwłaszcza podczas wypowiedzi ustnych), unikanie odpytywania na forum klasy, wskazane jest zadawanie pytań pomocniczych, zachęcanie do pełniejszych wypowiedzi.
  3. Włączenie w zajęcia grupowe (raczej zachęcanie niż nakazywanie uczestnictwa, początkowo dziecko może być jedynie obserwatorem). Wzmacnianie kontaktów najpierw z jedną osobą, następnie z małą grupą. Umacnianie pozycji dziecka w grupie.
  4. Unikanie metody zawstydzania jako kary za nieakceptowane zachowania.
  5. Przyjmowanie przez rodziców właściwych postaw wychowawczych – bliski kontakt emocjonalny, postawa akceptująca, dająca oparcie, niosąca rozsądne wymagania, ale też odpowiednią do wieku swobodę wyboru. Unikanie stawiania nadmiernych wymagań, krytykowania osoby dziecka zwłaszcza w jego obecności (oceniamy jedynie zachowanie, nigdy dziecko), ale też nadmiernego ochraniania, etykietowania go jako niezaradnego, nie radzącego sobie, porównywania do innych, krytykowania w przypadku wycofywania się dziecka z aktywności.
  6. Nie należy zmuszać dziecka do publicznych wystąpień i sytuacji ekspozycji społecznej. Wskazane jest przeprowadzenie stopniowego treningu w tym zakresie, etapowego przełamywania lęku i wstydu (najpierw wypowiedzi głośne bez widzów – np. do lustra, nagrywanie swojego głosu na magnetofon, następnie przed jedną osobą, małą grupą życzliwie nastawioną).

   

  1. Obniżanie poziomu lęku społecznego, poczucia wstydu i winy (często nierealnych, a jednak nasilonych u osób nieśmiałych) poprzez stopniowe „odwrażliwianie” i „oswajanie” lęku, szukanie źródeł wsparcia wewnętrznego i zewnętrznego. Opracowujemy wspólnie z dzieckiem skuteczne dla niego sposoby radzenia sobie ze stresem (np. słuchanie muzyki, rozmowa z przyjacielem, sport). Uczymy metod relaksacyjnych, ćwiczeń oddechowych i pracy z ciałem.
  2. Podnoszenie samooceny dziecka, kształtowanie pozytywnego obrazu siebie na bazie własnych możliwości („ja realnego” zamiast „ja idealnego”). Odblokowywanie niewykorzystanych potencjalnych możliwości i umiejętności. Łagodne pobudzanie aktywności zwłaszcza w sferze zainteresowań i zdolności dziecka.
  3. Trening umiejętności społecznych w bezpiecznych warunkach terapeutycznych (komunikacja, mowa ciała, nawiązywanie kontaktów, rozpoznawanie i wyrażanie emocji, radzenie sobie z zachowaniami innych, zaspokajanie własnych potrzeb, wypowiadanie sądów itd.). stopniowe przełamywanie barier blokujących aktywność. Wyuczanie charakterystycznych zwrotów, reguł obycia towarzyskiego (strategie zachowania się) – możliwe odpowiedzi i reakcje na pochwałę, komplementy, krytykę, zaproszenie, odmowę itd.
  4. Kształtowanie nastawienia zadaniowego – przenoszenie uwagi i emocji z obserwacji i oceny siebie (nastawienie na emocje) - w kierunku działania, rozwiązywania problemu (nastawienie na zadanie).
  5. Wskazane stosowanie technik modelowania (celowego i świadomego organizowania sytuacji, w których jednostka mogłaby naśladować modele pozytywne – nie nieśmiałe) oraz technik nagradzania (stosowanie wzmocnień pozytywnych za wszelkie próby zmian i najmniejsze sukcesy).

  Redukowanie negatywnych sądów o sobie, niewłaściwych przekonań na temat pożądanych zachowań i reakcji w sytuacjach społecznych. Zachęcanie do właściwej postawy wobec własnych porażek i słabości (dawanie sobie przyzwolenia na nie bycie idealnym, pozytywne opracowywanie porażek – jako elementu rozwijającego, trening umiejętności przeformułowania zdań negatywnych na własny temat, tworzenia realnych oczekiwań wobec siebie.

   

   

  Jak rodzice mogą pomóc nieśmiałemu dziecku?

  Pewnie niektórzy rodzice powiedzą, że nieśmiałość ich dziecka nie jest taka straszna, nie przeszkadza im za bardzo, kochają je takim, jakie ono jest itd. Myślę, że taka postawa rodziców jest bardzo potrzebna dzieciom.  Warto tylko jeszcze zwrócić uwagę na to, czy nieśmiałość nie okrada dziecka z możliwości życiowych. I chociaż wiele dzieci wyrasta z nieśmiałości, te które stają się nieśmiałymi dorosłymi tracą chyba zbyt wiele. Co zatem mogą zrobić rodzice? 

  Przyjrzyj się specyfice nieśmiałości swojego dziecka:
  Zwróć uwagę, czy twoje dziecko jest nieśmiałe w kontakcie z  jedną osobą czy w grupie; czy tylko w nowych, nieznanych czy wszystkich sytuacjach społecznych; czy dziecko ma zahamowania tylko w bardzo określonych sytuacjach (np. telefonowanie, jedzenie w miejscu publicznym, zabawa) czy we wszystkich. Zbadanie specyfiki trudności społecznych dziecka pozwoli określić, jakich umiejętności powinno ćwiczyć.

  Modeluj pewność siebie w sytuacjach społecznych
  Modelowanie to najbardziej naturalny sposób uczenia się u dzieci. Zatem: 
  1) Pierwszy mów: „Dzień dobry” znajomym i przedstawiaj się; 
  2) Bądź przyjazny do ludzi; 
  3) Praw innym komplementy; 
  4) Pomagaj innym, gdy widzisz taką potrzebę; 
  5) Podejmuj ryzyko i komentuj, jak to ważne (np. „Myślałam, że będzie trudniej”, „Myślałem, że pójdzie mi lepiej, ale przynajmniej wiem co robić następnym razem”); Wszystko to jest trudniejsze, gdy rodzice są nieśmiali (szanse 50%);

  Ćwicz w domu sytuacje społeczne trudne dla dziecka (uścisk ręki, patrzenie w oczy, rozmowy z innymi dziećmi i dorosłymi, przedstawianie się itp.)

  Unikaj
  1) Publicznego ośmieszania dziecka; 
  2) Publicznego krytykowania ludzi; 
  3) Poniżania siebie, gdy ci coś nie wyjdzie; 
  4) Poniżania dziecka, gdy mu coś nie wyjdzie;

  Ucz umiejętności społecznych jak najwcześniej;
  1) Organizuj spotkania z innymi dziećmi w domach; 
  2) Ucz, jak wchodzić w grupę i jak z niej wychodzić; 
  3) Tłumacz, na czy polega przyjaźń; 
  4) Całą rodziną ćwiczcie bycie w dobrym kontakcie (uśmiechanie się, komplementowanie wzajemne, uściski rąk); 
  5) Proponuj zabawy w ćwiczenie zachowań społecznych poza domem, np w proszenie o pomoc w sklepie, pytanie o drogę, zakupy w lokalnym sklepie, uśmiechanie się do ludzi, mówienie „dzień dobry” itp.  
  Warto zwrócić uwagę, jaką zmianę może przynieść dziecku nauczenie go tak prostego zachowania jak uśmiechanie się!

  Ucz, że istnieje więcej niż jeden sposób patrzenia na sprawy, więcej niż jedno rozwiązanie problemu;
  1) Porażka uczy, czego mamy nie robić, by osiągnąć to, co chcemy.  
  2) Ucz dziecko poszukiwania rozwiązań, aż znajdzie właściwe (ćwicz w sytuacjach życia codziennego).

  Zachęcaj do zmian małymi kroczkami;
  Duże kroki mogą bardzo zniechęcić nieśmiałych. Metoda głębokiej wody (np. wysłanie dziecka na wycieczkę). Zapewnij dziecko, że wierzysz, iż sobie poradzi. Wierzysz w jego siły.

  Zachęcaj dziecko do radzenia sobie z nieśmiałością małymi kroczkami.

  Najpewniejszym sposobem pokonania nieśmiałości u dzieci jest pozwolenie im na robienie tak małych kroczków, by częściej doświadczały sukcesu niż porażki, a jest to najbardziej prawdopodobne w zadaniach, w których są dobre.

  Pomóż dziecku odkryć zdolności i umiejętności, które czynią go wyjątkowym;
  Rozpoznaj zdolności dziecka – najpierw te, które może realizować w samotności. Następnie, stopniowo, pozwól mu się wykazać najpierw w gronie wspierających dorosłych, a potem wśród rówieśników. Konieczne jest okazywanie dziecku, wsparcia, w sytuacjach dla niego trudnych, dotyczy to sytuacji konfliktowych z rówieśnikami.

  Pomóż dziecku nauczyć się radzić sobie z emocjami;
  Oczywiście, że należy okazać wsparcie dziecku, gdy mu ciężko, ale warto pamiętać, że im więcej uwagi poświęcamy zachowaniu, tym bardziej je wzmacniamy. Uświadom dziecku że emocje takie jak: złość, smutek, żal, są naturalne i trzeba o nich mówić.

  Ucz tolerancji i szacunku dla innych;
  Nieśmiałe dzieci są zwykle bardzo krytyczne wobec siebie i innych. Dlatego pokazuj, że ludzie nie muszą być idealni, by być wartościowymi. Im więcej okazujesz wyrozumiałości w stosunku do innych, tym bardziej dzieci będą wyrozumiałe wobec siebie... (i otoczenia).

  Zwróć się po profesjonalną pomoc, gdy uznasz, że jest to konieczne  lub gdy w rodzinie były przypadki zaburzeń lękowych, depresji czy uzależnień.  Warto też pamiętać, że unikanie kontaktów z innymi jest charakterystyczne dla niektórych poważnych problemów psychicznych dzieci jak zespół Aspergera (całościowe zaburzenie rozwoju, przejawiające się m.in. brakiem zdolności do nawiązywania relacji społecznych, głównie z rówieśnikami), mutyzm wybiórczy (nie odzywanie się do nikogo najczęściej w szkole lub przedszkolu) czy dystymia (łagodniejsza, ale chroniczna forma depresji)

  Przykładowe  scenariusze z zajęć socjometrycznych:

  2. Zabawa „Dotyk”. Siedząc w kręgu dzieci ustawiają się jedno za drugim i przekazują sobie wzajemny dotyk na plecach zgodnie z podanym hasłem: „Idą konie, potem słonie, potem panie na wysokich szpileczkach z gryzącymi pieskami, płynie rzeka, pada deszczyk, potem dreszczyk”. Po zabawie rozmowa, który dotyk był przyjemny, miły, a który niemiły.

  3. Zabawa „Siad grupowy”. Uczestnicy stoją w kole, jeden za drugim, dość blisko siebie, prawie dotykając się obejmują partnera w talii, kolana i stopy powinny być razem. Na dany znak wszyscy powoli siadają opierając się o kolana osoby z tyłu. Wszyscy wstają i siadają w tym samym czasie. Powtarzamy naukę siadu grupowego ze zmianą kierunku koła.

  4. Zabawa „Grupki”. Uczestnicy zabawy rozchodzą się po sali. Kiedy na dany znak prowadzący mówi „dwa”, „trzy” itd., dzieci tworzą grupy składające się z wymienionej przez prowadzącego liczby. Dzieci, którym nie udało  się dołączyć do żadnej z grup, nie odpadają z gry, bawią się dalej.

  5. Zabawa „Punkty dotyku”. Dzieci dobierają się parami. Prowadzący wymienia punkty dotyku (głowa, dłonie, łokcie, kolana, stopy). Na polecenie prowadzącego pary dotykają się dłońmi, łokciami, kolanami. Każda para wybiera dotyk najbardziej przyjemny dla siebie i powtarza go.

  6. Zabawa „Magiczny bęben”. Prowadzący mówi: Oto magiczny bęben. Możecie poruszać się tylko wtedy, kiedy on bije. Kiedy zamilknie, wszyscy zastygają w swoich pozach. Teraz magiczny bęben ma jeszcze większą moc. Wszyscy muszą wykonywać jego rozkazy. Nauczyciel uderza w bęben w zróżnicowanym rytmie i podaje polecenia:

  - bądź miłym kotkiem,

  - złym psem,

  - wypłoszonym zającem,

  - zmęczonym słoniem,

  - wesołą małpką,

  - sennym misiem.

  7.  Wykonanie kompozycji plastycznej – „Mój świat”. Na środku kartki uczestnicy naklejają swoje zdjęcie. Następnie z kolorowych czasopism wycinają ulubione przedmioty, kolory, potrawy, zajęcia, zwierzęta, a także fotografie pokazujące czynności i to wszystko przyklejają do kartonu tworząc kompozycję plastyczną.

  RUNDKA. Każdy przedstawia swoją pracę i mówi, co mu się w niej najbardziej podoba.

  8. Ćwiczenia relaksacyjne. Instrukcja. Nauczyciel mówi: ponieważ jesteśmy sennymi misiami, kładziemy się wygodnie na podłodze, na wznak, zamykamy oczy, rozluźniamy wszystkie mięśnie. Oddychamy równo, lekko, swobodnie. Rozluźniamy mięśnie prawej ręki, lewej ręki. Oddychamy równo, lekko, spokojnie. Czujemy się spokojni, odprężeni. Otwieramy oczy, poruszamy rękoma, unosimy nogi, siadamy.

  9. Zabawa „Dodaj swój ruch”. Grupa siedzi w kręgu. Osoba zaczynająca wstaje i wykonuje prosty ruch. Następna osoba z kręgu wstaje, powtarza ruch i dodaje swój. Gra odbywa się bez słów.

  10. Rysunek – „moja ręka”. Uczniowie obrysowują swoją dłoń. Na Każdym palcu piszą, co potrafią robić najlepiej (w jakiej dziedzinie odnoszą sukcesy). Uczniowie następnie proszą wybrane osoby, aby na „obrysowanej dłoni” napisały, co lubią w ich zachowaniu. Omówienie rysunków i zapisów na dłoni „Najlepiej umiem...”, „Odnoszę sukces w...”, „Innym w moim zachowaniu podoba się...”.

  11. Wspólna praca plastyczna – „Ręka sukcesu”. Naklejanie na karton wszystkich wyciętych z papieru dłoni uczniów i umieszczenie wspólnej pracy w gazetce przedszkolnej.

  12. Zabawa w teatr. Wybrane dziecko losuje kartkę z nazwami lub czynnościami i przedstawia daną czynność za pomocą ruchu, gestów i mimiki. Pozostałe dzieci – widzowie oglądają scenkę i na zakończenie nagradzają aktora oklaskami. Odgadują, kim był lub co robił aktor (przykłady kartek: czytam gazetę, kładę się spać, malarz, piosenkarz).

  13. Zabawa „Niezwykłe ludziki”. Nauczyciel albo dziecko jest reżyserem, dzieci – aktorami. Reżyser podaje role do zagrania, np.

  - jesteś małą piłeczką,

  - drzewem na silnym wietrze,

  - żabą,

  - robotem.

  Po zabawie nauczyciel zadaje pytania: Która rola była najprzyjemniejsza do zagrania? Która była nieprzyjemna?

  10. Zakończenie zajęć.   - Co wam się na zajęciach najbardziej podobało

   

  Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

  Przyjrzyj się specyfice trudności dziecka: czy dziecko jest nieśmiałe w kontakcie z jedną osobą czy w grupie, czy tylko w nowych, nieznanych czy we wszystkich sytuacjach społecznych; czy dziecko ma zahamowania tylko w bardzo określonych sytuacjach (np. telefonowanie, jedzenie w miejscu publicznym, zabawa), czy we wszystkich. Pozwoli to określić, jakie umiejętności dziecko powinno ćwiczyć.

  Ćwicz z dzieckiem sytuacje społecznie trudne (uścisk ręki, patrzenie w oczy, rozmowy z innymi dziećmi i dorosłymi, przedstawianie się) - najpierw w bezpiecznym otoczeniu (z osobami, które dobrze zna i lubi), potem z osobami mniej znanymi (np. z nauczycielką drugiej grupy w przedszkolu, kucharką, rodzicem innego dziecka).

  Dokładnie zaplanuj dzień i omów z dzieckiem wszystkie mające nastąpić wydarzenia (dzieci nieśmiałe nie lubią zmian, bo trudno im poradzić sobie w nowych sytuacjach - coś, co dziecko zna budzi mniejszy lęk).

  Nie zmuszaj do robienia czegoś, czego dziecko bardzo się boi (lepsza jest metoda małych kroczków - np. zamiast mówionej roli w przedstawieniu, rola statyczna, bycie drzewkiem z boku sceny).

  Unikaj "etykietek" - zarówno wypowiadanych głośno do malucha lub w jego obecności ("ty to jesteś taki nieśmiały", "on się boi, więc nie powie"), jak i swoich wewnętrznych stereotypowych przekonań o dziecku ("nie będę mu proponować, bo i tak będzie się bał", "nie poradzi sobie" itp.).

  Częściej dawaj dziecku do wykonania zadania, w których jest dobre, by doświadczało więcej sukcesów niż porażek.

  Nie używaj nieśmiałości jako wymówki, by dziecko nie musiało czegoś zrobić.

  Poświęcaj dziecku więcej uwagi wtedy, gdy odważy się coś zrobić niż wtedy, gdy się wycofuje.

  Rozmawiaj o uczuciach dziecka, nazywaj je i dawaj maluchowi odczuć, że je akceptujesz. Unikaj zaprzeczania uczuciom ("nie ma się czego wstydzić", "to wcale nie jest takie straszne", "przesadzasz") i wyśmiewania się z nich.

  Stosuj pochwały opisowe - dokładnie opisuj, to, co widzisz, bez formułowania ocen.

  Zachęcaj dziecko do wypowiadania się w formie rysunkowej. Dziecku łatwiej jest wypowiadać się w rysunku niż ustnie (wtedy "plączą" mu się myśli, zaczyna się jąkać).

  Ucz dziecko, jak ważne jest uśmiechanie się do innych. Daj przykład swoim zachowaniem, uśmiechaj się do dziecka jak najczęściej.

  Mów dziecku komplementy np. Widzę, że bardzo starannie posprzątałeś dziś pokój.

  Problemy, z którymi borykają się dzieci nieśmiałe i ich opiekunowie są złożone i trudne. Przezwyciężenie ich wymaga przemyślanych i wielostronnych oddziaływań. Rozsądny, oparty na wiedzy i miłości stosunek do dziecka, zarówno w domu, jak i w przedszkolu - to podstawa do pracy z dzieckiem nad złagodzeniem występujących u niego trudności.

   

  Maretiał został opracowany w ramach projetku "Na czasie- program wspierający rozwój placówek  w powiecie tarnobrzeskim".

  Do sporządzenia powyższego materiału wykorzystano materiały szkoleniowe z warsztatów i wykładów w których uczestniczyły nauczycielki Przedszkola nr 1.

  Halina Mokrzycka- Cioch

  Agnieszka Pogoda 

  Anna Sadecka

   

   

  Pierwszy Dzień Wiosny

  Tradycyjnie jak co roku 21 marca dzieci z naszego przedszkola  witają nadchodzącą i tak bardzo oczekiwaną Wiosnę. Wiosna to początek nowego cyklu życia, to pożegnanie długiej i trudnej zimy, to czas budzenia się do życia przyrody. Topniejący śnieg, dłuższe i słoneczne dni, budzące się do życia rośliny, powracające z południa ptaki to tylko niektóre zwiastuny wiosny, o których pięknie opowiedziały dzieci z grupy 5-latków  w swoim przedstawieniu witającym Pierwszy dzień wiosny.

  Aby tradycji stało się zadość, symbol zimy - słomianą kukłę Marzannę wszystkie grupy  uroczyście pożegnały na ogrodzie przedszkolnym głośnym okrzykiem: „AAA ŚPIJ MARZANNO DO GRUDNIA!” 

  Zdjęcia z tej uroczystosci   w zakładce albub fotograficzny