Przedszkole nr 1 w Nowej Dębie

 

Nawigacja

 • Poznajemy interesujących ludzi i ciekawe zawody

  28.04.2016

  Poznajemy interesujących ludzi i ciekawe zawody

  Korzystając z nadarzającej się okazji, zaprosiliśmy do nas żołnierza zawodowego. Zajęcia okazały się strzałem w dziesiątkę. Dzieci był zachwycone. Podczas spotkania, mogły poznać pracę żołnierzy, zapoznały  się z jego umundurowaniem, oraz całym ekwipunkiem zapakowanym w bardzo pojemny plecak oraz mnóstwem ciekawych przyborów-  nie tylko do oglądnięcia, ale również do przymierzenia. Wywołało to u dzieci dużo radości i podekscytowanie. Serdecznie dziękujemy za przeprowadzone zajęcia. 

 • Wykorzystanie wiedzy ekologicznej dzieci podczas konkursu międzygrupowego

  22.04.2016

  MIĘDZYGRUPOWY KONKURS EKOLOGICZNY

   W dniu  22 kwietnia 2016r. odbył się w naszym przedszkolu międzygrupowy konkurs ekologiczny, który poprowadziły panie: Katarzyna Jajuga oraz Anna Chorab.  W konkursie wzięły udział dzieci z grup starszych.  Celem konkursu było: utrwalenie wiedzy o segregacji odpadów; kształcenie właściwego, opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt spotykanych w naturalnym środowisku np. w lesie; rozumienie konieczności sortowania odpadów, unikania zanieczyszczania środowiska naturalnego. Dzieci podczas konkursu miały możliwość wykazania się umiejętnością segregacji odpadów; znajomością zwierząt leśnych i pojęć proekologicznych; koordynacją wzrokowo-ruchową, zręcznością oraz spostrzegawczością. Konkurs zakończono złożeniem przez wszystkich przedszkolaków proekologicznego „ślubowania”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali odznakę Przyjaciela Przyrody.

 • ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE W GRUPIE IV

  20.04.2016

  ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE W GRUPIE IV

  W dniu 20.04.2016r.zorganizowane zostały zajęcia koleżeńskie, które przygotowała i poprowadziła pani Barbara Fornal. Głównym celem zajęć było rozwijanie aktywności werbalnej, poprzez tworzenie sytuacji sprzyjających rozwijaniu wyobraźni twórczej dzieci oraz kształtowanie współodpowiedzialności za stan otaczającego nas środowiska. Zajęcia obserwowały zaproszone nauczycielki. Zajęcia koleżeńskie mają na celu wymianę doświadczeń i mogą być doskonałą pomocą do podniesienia jakości własnej pracy.

 • ZAJĘCIA Z PSEM "MIMI"

  21.04.2016

  Zajęcia z psem  o imieniu "Mimi"        

     Pies. Istota, która prawdopodobnie w największym stopniu stała się bliskim współpracownikiem i przyjacielem człowieka. Rozpoznaje nasze emocje, nie krytykuje, nie ocenia, nie demonstruje żalu, wyczuwa niebezpieczeństwa i wykonuje nasze polecenia. Przy  tym wszystkim jest zupełnie bezinteresowna i szczęśliwa u boku „swojego pana” dla którego chce i może pracować. 
            21 kwietnia w naszym przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia z psem rasy pudel o imieniu Mimi. Dzięki uprzejmości  i zaangażowaniu opiekunki psa, dzieci  dowiedziały się jak należy zachować się w pierwszym kontakcie z psem. Miały możliwość przywitania się z nim, nakarmienia go, ale także zabawy. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę,dotyczącą zachowań w sytuacjach zagrożenia ze strony psa, ale również miały okazję zrozumieć uczucia, jakimi kieruje się pies, oraz jakie zachowania z naszej strony nie są wskazane. Taka forma dogoterapii staje się coraz bardziej popularna w polskich przedszkolach. Dlatego cieszymy się, że udało nam się zorganizować takie zajęcia – a Mimi i jej uroczej właścicielce serdecznie dziekujemy!!!

   

 • SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

  15.04.2016

  NASZE PRZEDSZKOLAKI DBAJĄ O ZDROWIE
  SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

  W dniu 15 kwietnia  2016 r. w naszym przedszkolu gościliśmy mamę Bartusia . Pani Dorota  przyszła tego dnia do przedszkola w białym fartuchu i z tajemniczym pudełkiem. Przygotowała dla nas krótką pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie i opowiedziała na czym polega jej praca. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się , w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać,właściwie się odżywiać. Pani Dorotka wyjaśniła dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia. Opowiedziała też o swojej pracy i przyniosła ze sobą różne akcesoria takie jak: stetoskop, strzykawki, zestaw do kroplówek, bandaże, plasterki, ciśnieniomierz, czepek pielęgniarski, maseczkę do twarzy stosowaną podczas inhalacji, nowoczesny termometr do pomiaru temperatury ciała i wiele innych. Serdecznie dziękujemy pani Dorocie za przybycie, mile spędzony czas, za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim za cierpliwość i dobre rady.

 • FESTIWAL PIOSENKI EKOLOGICZNEJ PRZEDSZKOLAKÓW

  31.03.2016

  FESTIWAL PIOSENKI EKOLOGICZNEJ PRZEDSZKOLAKÓW

   „Woda źródłem życia” to hasło przyświecało XIII edycji Festiwalu Piosenki Ekologicznej Przedszkolaków, który odbył się na deskach Tarnobrzeskiego Domu Kultury w dniu 31.03.2016r. Nasze przedszkole  reprezentowała Zosia z grupy starszaków. Zaprezentowała piosenkę pt „Mamo, tato wolę wodę” Do tegorocznej edycji zgłosiły się aż 23 przedszkola. To maluchy z Tarnobrzega, Gorzyc, Grębowa, Woli Baranowskiej, Dąbrowicy, Baranowa Sandomierskiego, Nowej Dęby i Niska. Wybór wody, jako tematu przewodniego tegorocznej edycji festiwalu był celowy, ponieważ  22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.

 • ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

  22.03.2016

  ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 

   W dniu 22 marca  w naszym przedszkolu   obchodziliśmy  Światowy dzień wody. Tego dnia poprzez zajęcia i zabawy uświadamiałyśmy  dzieciom znaczenie wody w przyrodzie. Dzieci  tańczyły  w  rytm  muzyki , falując niebieskimi  tasiemkami  naśladowały  ruch  fal  rzeki,  brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów); muzycznych, sprawnościowych oraz badawczych. W naszych salach w tym dniu  królował kolor niebieski symbolizujący wodę. Piosenką ”Mamo tato wolę wodę” przypomnieliśmy wszystkim  o codziennym spożywaniu wody – niezbędnej dla zdrowia i prawidłowego rozwoju człowieka. Święto Wody było wspaniałym, radosnym dniem, który obfitował w  różne atrakcje.

 • Witamy wiosnę

  21.03.2016

  POWITANIE WIOSNY W NASZYM  PRZEDSZKOLU

  W dniu 21 marca dzieci z wszystkich grup naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,POŻEGNANIA ZIMY- POWITANIA WIOSNY”. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych przedszkolaków, wzbudziły już same przygotowania. Dzieci dowiedziały się co to jest Marzanna i jak dawniej żegnano zimę i witano wiosnę. Wzbogaciły wiedzę na temat otaczającego środowiska przyrodniczego i zachodzących w nim zmian. Następnie w wiosennych strojach i dobrych nastrojach dzieci zaprezentowały piosenki i wiersze.  Na zakończenie powitano wiosnę kolorowym  gaikiem oraz wspólnym tańcem.

 • Metoda aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss

  11.03.2016

  Metoda aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss

  W dniu 11.03.2016r. w grupie starszaków przeprowadzone zostały zajęcia otwarte  dla rodziców
  pt. Z wiosną śpiewam, tańczę i gram- kształcenie wrażliwości słuchowej przez wyrażanie muzyki ,aktywne słuchanie muzyki wg Batii Strauss.
   Metoda Batti Strauss ma na celu przybliżenie dzieciom muzyki klasycznej. Dzieci słuchają aktywnie, to znaczy słuchając wykonują proste ruchy taneczne proponowane przez nauczyciela. W przypadku dzieci młodszych są to proste ruchy ilustrujące krótkie opowiadanie związane z każdym utworem muzycznym. Poprzez aktywne słuchanie, dzieci nieświadomie poznają strukturę utworu muzycznego. Metoda ta  ma duże zalety:

  - sprawia, że słuchana przez dzieci muzyka staje się lubiana i chętnie słuchana,

  - stwarza dzieciom możliwość zabawy z muzyką,

  - pozwala dzieciom czerpać z muzyki to co najlepsze: piękno, wrażliwość, pomysłowość, muzykalność,

  - uruchamia wyobraźnię muzyczną dzieci,

  - czyni każdy rodzaj muzyki zrozumiały i prosty w odbiorze.

  Nie każde dziecko musi zostać muzykiem, nie każde może mieć słuch muzyczny, ale jeśli tylko chce aktywnie słuchać – może być muzykalne na podstawowym poziomi. Zachęcam wszystkich do zabaw tą metodą.

 • Czytanie na dywanie

  22.02.2016

  CZYTANIE NA DYWANIE

  Nasze Przedszkole w okresie ferii wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie „Czytanie na dywanie”. Organizatorem  konkursu jest Przedszkole Miejskie nr 12 im Marii Konopnickiej  w Mielcu. Według regulaminu utwór miał być przeczytany na spotkaniu z osobą znaną i lubianą w lokalnym środowisku.

  My zaprosiliśmy Pana Burmistrza Wiesława Ordona, który przeczytał przedszkolakom swoją ulubioną książkę z dzieciństwa „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna.

   O tym, że warto czytać dzieciom, aby wychować mądre i świadome wartości kolejne pokolenia, od wielu już lat uświadamia nas kampania „Cała Polska czyta dzieciom”. Jak wiadomo czytanie od najmłodszych lat wpływa wszechstronnie na rozwój dziecka. Nie tylko rozwija wyobraźnię, ale również ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija mowę, a także uczy odróżniania dobra od zła, rozwija poczucie humoru, a przede wszystkim zaspakaja potrzeby emocjonalne dziecka. Jednym z celów konkursu było rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży zgodnie z priorytetem MEN na rok szkolny 2015/2016.

  Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi za przyjęcie zaproszenia i wizytę w naszej placówce.

 • WALENTYNKI

  14.02.2016

  WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU

  W dniu 12 lutego dzieci z naszego Przedszkola świętowały Walentynki. Całe Przedszkole tonęło w czerwieni: były serduszka, balony oraz wesoła zabawa. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich pojęć jak: szczęście, miłość, przyjaźń. Dzieci wychodząc  z przedszkola zabierały wykonane własnoręcznie walentynki dla najbardziej ukochanych osób w rodzinie.

 • BAL W PRZEDSZKOLU

  04.02.2016

  BAL W PRZEDSZKOLU

  Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszym przedszkolu. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, na sali można było spotkać wróżki, królewny, motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Manów, Batmanów, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

  Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

  24.01.2016

  DZIEŃ BABCI I DZIADKA

  Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Dzieci z naszego przedszkola także to wiedzą i dlatego gościły swoje Babcie i Dziadziów – na uroczystości z racji Ich święta. Licznie przybyli Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta podczas części artystycznej. Wesołe piosenki, wiersze i tańce zostały nagrodzone dużymi brawami. Zadowolone twarze bliskich świadczyły o tym, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone z wnukami. Dziękujemy mamom, które przygotowały słodki poczęstunek.

 • WYCIECZKA DO MUZEUM BOMBKI CHOINKOWEJ

  05.01.2016

  WYCIECZKA DO MUZEUM BOMBKI CHOINKOWEJ

  Dzieci z grupy III ,IV i V w dniu 4 stycznia  wybrały się do Fabryki Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. W dalszym etapie zwiedzania dzieci mogły poobserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za zdobienie ręczne bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu ale też ogromnej cierpliwości. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu.

 • Warsztaty dla rodziców i dzieci w naszym przedszkolu

  Warsztaty dla rodziców i dzieci
  w naszym przedszkolu

  Jedną z ważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym jest twórczość plastyczna.

  Dla dziecka jego własna twórczość stanowi nie tylko źródło radości, dobrej zabawy i zaangażowania. Stwarzają dziecku okazję rozwijania zdolności plastycznych i motywują do podejmowania wyzwań. Są również okazją do pracy w grupie, przez co wzbogacają jego doświadczenia społeczne. Jest to bardzo istotna forma uczenia się oraz zdobywania wiedzy.

  Dla rodziców, z kolei, takie warsztaty to doskonała forma poszerzania swojej rodzicielskiej wiedzy i radzenia sobie z różnymi problemami, jakie nierzadko pojawiają się w trakcie wychowywania dzieci.

  W dniu 18 stycznia br. nasze przedszkole organizowało takie właśnie warsztaty dla dzieci z grupy III oraz ich rodziców. Rodzice wspólnie ze swoimi pociechami wykonywali upominki na Święto Babci i Dziadka.

  Rodzice wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą a dzieci przy swoich rodzicach czuły się pewniej i były bardziej spontaniczne. Uczestnicy warsztatów wykonywali „słodkie upominki” z wykorzystaniem zbędnych butelek plastikowych typu „pet”.

  Obserwując dzieci, można było zaobserwować jak bardzo są  zadowolone, mając okazję bawić się w przedszkolu ze swoimi rodzicami.

  Był to naprawdę bardzo mile spędzony czas, podczas którego dzieci i ich rodzice wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc. Zajęcia te stanowiły dla rodziców pewnego rodzaju odskocznię od codziennych problemów. I właśnie ta wspaniała atmosfera sprawiła że wspólnie spędzony czas minął bardzo szybko, a wykonane upominki z pewnością przyniosą obdarowanym mnóstwo radości, nie tylko z faktu ich otrzymania, ale z tego, iż wykonane były osobiście przez wnuczęta (we współpracy z „dziećmi”).

   

  Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć na stronie internetowej przedszkola - http://pjedyneczka.edupage.org/album/?

 • Warsztaty dla Rodziców i dzieci w gr. II

  14.01.2016

  WARSZTATY DLA RODZICÓW I DZIECI W GR. II

   

  W  tym roku szkolnym nasze przedszkole poświęca dużo uwagi współpracy z rodzicami. Dlatego też 14 stycznia w gr. II zostały zorganizowane warsztaty dla rodzciów i dzieci, podczas których zainteresowani rodzice wykonywali świeczniki, które będą pięknymi upominkami dla wszystkich Babć i Dziadków, naszych wychowanków. Warsztaty to nowa forma współpracy, którą prowadzimy w naszym przedszkolu i choć nie są one obowiązkowe to rodzice  dopisali i mile spędzili czas. Wszystkim, którzy znaleźli czas i postanowili go spędzić z dziećmi w naszym towarzystwie sedecznie dziękujemy. 

   Dziękujemy również rodzicom, którzy zaangażowali się i pomogli nam zorganizować warsztaty. 

   

   

 • SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

  22.12.2015

  SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

  Święta Bożego Narodzenia to czas wspólnego kolędowania. Zgodnie z ta myślą dzieci  z grupy IV  udały  się do Domu Pomocy Społecznej  z  przygotowanym występem z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Jest to kolejne spotkanie z pensjonariuszami, które  uczy  dzieci szacunku do ludzi starszych, samotnych i chorych, dzielenia się radością z innymi. Występ  wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój, dostarczył przyjemnych wrażeń i  wzruszeń mieszkańcom, a dzieciom  sprawił wiele radości. Pensjonariusze i pracownicy  DPS w serdecznych słowach podziękowali wykonawcom za występ. Mali artyści w dowód wdzięczności za występ otrzymali słodycze.

 • PACZKA DLA PSIACZKA

  22.12.2015

  PACZKA DLA PSIACZKA

  W miesiącu grudniu  odbyła się w naszym przedszkolu zbiórka darów dla zwierząt z przytuliska w Nowej Dębie.  Wszystkie  zebrane dary zostały złożone na ręce pracowników Straży Miejskiej. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Dzieciom i ich Rodzicom, którzy wsparli naszą akcję. Każdy nawet najskromniejszy dar przyczynił się do uzyskania tak dużych efektów zbiórki, za co najwdzięczniejsze na pewno będą potrzebujące zwierzęta.

 • SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE Z RODZICAMI

  17.12.2015

  SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE Z RODZICAMI

  Tradycją w  naszym przedszkolu jest organizowanie spotkań z rodzicami przed Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci z grupy IV zaprosiły swoich rodziców na grupowe spotkanie wigilijne już 17grudnia. Zaprezentowały przygotowane tańce integracyjne, recytowały wiersze, śpiewały piosenki o tematyce świątecznej.  Prezentowany przez dzieci  program artystyczny wprowadził wszystkich w radosny nastrój oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Zarówno dzieci, jak i goście cieszyli się ze wspólnie spędzonych chwil. Uroczyste spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców.

 • RODZINNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

  15.12.2015

  RODZINNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

  W dniu 15 grudnia  2015 roku nastąpiło rozstrzygnięcie Rodzinnego Konkursu Fotograficznego „Jesień, jesień, piękna pora” zorganizowanego przez nasze przedszkole.  Na konkurs wpłynęło 23 prace. Pani dyrektor Jolanta Orłowska uroczyście  wręczyła  nagrody książkowe i dyplomy wszystkim  autorom  zgłoszonych prac. Każda praca była świetna i jedyna w swoim rodzaju.

strona: