Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Dzieci posiadają szczególne prawa, ponieważ nie potrafią same zadbać o siebie. Potrzebują do tego rodziców i opiekunów. Ale dziecko potrzebuje też specjalnego zabezpieczenia prawnego. Dobre prawo może i powinno pomagać rodzicom i opiekunom w rozwoju dziecka.
W Polsce Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka oraz Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka stanowią najważniejsze odnoszące się do dziecka stanowione akty prawne.
Z tej właśnie okazji w grupach najstarszych odbyła się pogadanki na temat praw dziecka, o ich potrzebach oraz o roli rodziców i opiekunów. Podczas spotkania dzieci dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu wśród dzieci. Nasze Przedszkolaki wykazały się dużą znajomością swoich praw. Wśród tych najczęściej wymienianych były: prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Na zakończenie spotkania, dzieci oglądnęły bajkę o prawach dziecka z której dowiedziały się kim był Janusz Korczak.
Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy My dorośli nigdy o tym nie zapominali. My jako przedszkole wierzymy, że dobrze ugruntowana wiedza dziecka, poczucie jego własnej wartości oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka był również wspaniałą okazją, aby nakreślić dzieciom wspaniałą postać Janusza Korczaka - wielkiego orędownika i obrońcy praw dziecka.
PRAWA DZIECKA
Prawo do życia i rozwoju - oznacza, że nikogo nie wolno pozbawiać życia, a dorośli muszą stworzyć dziecku warunki do prawidłowego rozwoju.
Prawo do życia bez przemocy i poniżania - oznacza, że bicie, znęcanie się i okrutne traktowanie są niedopuszczalne i karalne.
Prawo do wychowania w rodzinie - oznacza, że nikomu nie wolno zabrać dziecka od rodziców, chyba, że z bardzo ważnych powodów; gdyby zdarzyło się, że rodzice będą osobno, dziecko ma prawo do kontaktów z obojgiem rodziców.
Prawo do wypowiedzi - oznacza, że w ważnych sprawach dotyczących dziecka, może ono wygłosić swoje zdanie, opinie, oświadczyć własną wolę.
Prawo do stowarzyszenia - oznacza, że dziecko może należeć do organizacji młodzieżowych, a jeżeli ma 16 lat samo decyduje o swojej przynależności
Prawo do swobody myśli, sumienia i religii - oznacza, że gdy dziecko jest wystarczająco świadome, samo decyduje o swoim światopoglądzie, wcześniej jedynie rodzice mają prawo dzieckiem kierować.
Prawo do nauki - oznacza, że dziecko może uczyć się tak długo, jak pozwalają na to Jego zdolności.
Prawo do tożsamości - oznacza, że dziecko musi mieć nazwisko, obywatelstwo, poznać swoje pochodzenie.
Prawo do informacji - oznacza, że dziecko powinno poznać swoje prawa, oraz mieć dostęp do różnych źródeł wiedzy.
Prawo do prywatności - oznacza, że dziecko może dysponować własnymi rzeczami, ma prawo do tajemnicy korespondencji, nikomu nie wolno bez ważnych powodów wkraczać w Jego sprawy osobiste i rodzinne.
„KAŻDY KTO SIĘ DZIECKIEM CZUJE
DZISIAJ WIELCE SIĘ RADUJE
MAŁY CZŁOWIEK, DUŻA SPRAWA
MAŁY CZŁOWIEK MA SWE PRAWA
STRZEGĄC PRAW TYCH NALEŻYCIE
UKŁADAMY DZIECKU ŻYCIE”