
„Czy to jutro czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiony został w 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej popularnej na całym świecie maskotki.
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.
Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia.
My również, jak co roku, tak i w tym bardzo hucznie i integracyjnie bawiliśmy się przy misiowych piosenkach. Były wspólne konkursy, zabawy i tańce. Nie zabrakło również przypomnienia historii Pluszowego Misia. Wszyscy świetnie się bawili. Na zakończenia poszczególne grupy wysłuchały bajek czytanych przez panią Krysię z Publicznej Biblioteki dla dzieci.
Pani Krysi, bardzo dziękujemy za poświecony czas i współpracę.
Agnieszka Pogoda
Zajęcia otwarte

Zajęcia otwarte są jedną z form kontaktu nauczyciela z rodzicami, dają bowiem rodzicom niepowtarzalną okazję zobaczenia, jak dziecko odnajduje się w grupie przedszkolnej – jakie ma relacje z rówieśnikami i nauczycielem, czy potrafi skupić się podczas zajęć, czy zapamiętuje i wykonuje polecenia oraz jak prezentuje się poziom jego umiejętności na tle umiejętności innych dzieci.
Udział środowiska rodzinnego w życiu dziecka mobilizuje je do zwiększenia swojej aktywności oraz daje mu poczucie iż jego „sprawy” są ważne również dla rodziców, czuje się kochane.
Podczas zajęć otwartych Rodzice mają możliwość dostrzeżenia mocnych i słabych stron dzieci, co pozwala im na podejmowanie (przy współpracy z nauczycielami) działań ukierunkowanych na rozwijanie dostrzeżonych talentów oraz niwelowanie niedoborów. Takie oddziaływania wychowawcze procentują niwelowaniem problemów edukacyjnych oraz rozwijaniem zdolności dziecka i osiąganiem sukcesów, zarówno w edukacji przedszkolnej jak i szkolnej.
W naszym przedszkolu staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom dzieci i rodziców organizując, podczas nadarzających się okazji, zajęcia otwarte.
W dniu 19 listopada, w grupie III zostało przeprowadzone zajęcie otwarte pt. „Mów poprawnie - tak jest dobrze, tak jest ładnie” - podczas którego Rodzice obserwowali różnorodne ćwiczenia wspomagające rozwój mowy dzieci.
W zajęciu wykorzystane zostały zabawy słowne rozwijające płynność mówienia i wzbogacające słownictwo - „Sylabki”- dzielenie wyrazów na sylaby, „Układamy rymy, zdania” - układanie rymowanek i zdań z wykorzystaniem zadanych wyrazów, zabawy rozwijające twórcze myślenie, zagadki słowne i słuchowe, zabawy w różnicowanie głosek opozycyjnych (np. „f” czy „w” – wykorzystując plansze z obrazkami, które miały w nazwie głoski „w” lub „f”), zabawę ruchową „Zbieramy kółeczka - dzieci słuchały jaki wyraz mówi nauczycielka, czy w wyrazie będzie głoska „f” czy „w” oraz ćwiczenia usprawniające artykulatory. Dzieci opracowywały również, wykorzystując metodę MDS, graficznie wzór litery „f” z wykorzystaniem piosenki „Foczki”.
Dzieci podczas zajęcia doskonaliły percepcję wzrokową, słuchową
oraz koordynację wzrokowo – ruchową, kreatywne myślenie, koncentrację uwagi, usprawniały funkcję językowe w zakresie budowy zdania i rozwijały słuch fonemowy - funkcji niezbędnych do osiągania sukcesów w przyszłej nauce szkolnej.
Katarzyna Jajuga